Letní sleva -20 % na všechny produkty. Nakup si!

TAK JAK TO JE... KULTURISTIKA BERE NEBO DÁVÁ?

Autor článku: Vojtěch Nádeníček

Téma, se kterým se v poslední době setkávám více, než často. A bohužel se více setkávám s body negativními, než-li pozitivními. Nářky, stěžování, pofňukávání,.. ale je to skutečně tak? 

Soutěžní kulturistice se věnuji bezmála 7 let, a tak bych se s Vámi rád podělil, o své zkušenosti a podíval se na toto téma trošku jinak a z druhé strany. Protože.. já to až tak negativně rozhodně nevidím!

1. Kulturistika vám dá řád a disciplínu

Záměrně jsem tento fakt vyzdvihl hned jako první. Jsem si naprosto jistý, že každý, kdo to s kulturistikou myslí vážně a nějaký ten pátek se jí skutečně naplno věnuje, tak mi dá rozhodně zapravdu. Striktní a tvrdý režim nejen na talíři, ale i v posilovně, je nedílnou součástí, kulturistické přípravy. Přesně naplánované jídlo, přesně naplánovaný každý trénink, každé opakování, každá minuta kardia a dokonce i každá minuta spánku. Vše dodržené do puntíku, s naprostou precizností. To z vás bezpochyby udělá daleko zocelenější a cílevědomější osobnost. A z vlastní zkušenosti mohu říci, že z toho budete těžit i v osobním životě - ať už se jedná o práci, vztahy, řešení nejrůznějších problémů a složitých situaci,...

2. Zážitky a přátelství

Za těch pár let, co se soutěžní kulturistice věnuji, jsem absolvoval celou řadu soutěží. Od těch místních, až po ty velké mezinárodní. Každá jedna z nich, byla v něčem jedinečná a s každou z nich mám spjatou nějakou vzpomínku a zážitek. V posledních letech vyhledávám už spíše soutěže v zahraničí a musím říci, že některé destinace jsou velice příjemné! Třeba takové Španělsko.. odzávodit si (nejlépe úspěšně, s medailí na krku) a potom hupsnout do moře, projít se po městě, podívat se po památkách a večer to završit pořádným jídlem, v některé z místních restaurací. No, prostě paráda!
Nicméně.. když máte s kým tyto zážitky a situace sdílet, je to o mnoho příjemnější. A právě z oblasti kulturistiky a posilovny obecně, mám spoustu přátel, na které se mohu spolehnout a oni se mohou spolehnout zase na mne. 

3. Vzdělání, zkušenosti - práce?

Chcete-li se na cestě za lepší postavou a lepšími výsledky v posilovně zlepšovat, rozhodně to nepůjde bez potřebných znalostí a vědomostí - ať už z hlediska výživy, tréninkových metod a principů, ale i třeba regenerace, která je nedílnou součástí kulturistické přípravy. Jenže ty znalosti pochopitelně musíme odněkud, případně od někoho čerpat. Kulturistika mě naučila chtít se vzdělávat. Objevovat nové věci, které by mohly vést ke zlepšení a lepšímu sportovnímu výkonu. Nyní vím, že mám daleko větší rozhled, v oblasti výživy obecně, učím se stále spoustu nových věcí o lidském těle.. a v dnešní době tyto věci už i já sám předávám druhým. Je to moje práce, ale zároveň i můj koníček. A já jsem nesmírně vděčný, že právě díky kulturistice, mohu dělat, co mě baví! 

4. Budete vypadat dobře a odlišně

Všichni z nás (včetně mě), co to s kulturistikou myslíme vážně, ji děláme hlavně proto, že nás zkrátka baví, milujeme ji a nedokážeme bez ní být. Ale to, proč jsme s kulturistikou skutečně začali, byla bezpochyby honba za velkými a silnými svaly, která přetrvává doposud - možná je spíše stále větší a větší. Spousta z nás se ke cvičení dostala pravděpodobně dost podobně - a to sice na základě akčních filmů - Rocky, Rambo,.. jejichž herci, nám byli díky svým postavám obrovskou motivací a jakýmsi impulsem k tomu, dosáhnout podobné nebo ještě lepší postavy. Postavy, která rozhodně zaujme každého na první pohled! 

5. Budete se cítit dobře a budete šťastní (obecně)

Každý, kdo cvičí, si pod tímto bodem může představit něco jiného. Ale přesto se pokusím vyjmenovat pár příkladů, ve kterých se, věřím, spousta z vás najde a bude se mnou souhlasit. Budete zdraví, budete aktivní, váš metabolismus bude pracovat lépe a budete lépe spalovat tuk - (můžete více jíst :D). Když už je řeč o zdraví, tak tím teď nemám na mysli jen to fyzické, ale i psychické. V posilovně si vždy vyčistíte hlavu a určitě každý zná ten skvělý pocit po tréninku, kdy se nám vyplaví endorfiny a napumpovaní odcházíme spokojení domů. Cvičení, fitness, kulturistika,.. říkejme tomu, jak chceme. Je pro mnohé z nás naprosto zásadní součástí našich životů, která některé z nás provází doslova 24/7. Kulturistika je pro mě osobně životní cestou, která mi dává v životě jistý směr a která mě ohromně naplňuje a dělá šťastným.

Možná stále čekáte, kde jsou nějaká negativa. Kdy konečně napíšu, kolik mi kulturistika vzala peněz, jak jsem kvůli ní trpěl hlady, jak jsem v přípravě musel obětovat tohle a tamto. Ale to by jste čekali marně. Nic takového totiž nenapíšu. Ano, kulturistika je drahý koníček. Ano, kulturistika je náročná, nemilosrdná a tvrdá. Ale miluju ji, takovou, jaká je. A nikdy mi nic nevzala a nic bych neměnil. Naopak - dala mi toho více, než mnoho. Ostatně, kdyby tomu mělo být jinak, proč bych měl dělat něco, co mě trápí a nebaví? 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.