SEN NAŠICH ŽEN?

Autor článku: Jan Fobl 

Jsou krásní, silní, mužní! Kamkoliv vejdou, hned se o nich ví. Jejich ramena nelze přehlédnout, žíly tlusté jak Jan Punčochář se jim linou po bicepsech a všudypřítomná aura sebevědomí je až hmatatelná. Ano, mluvím o svalovcích, kulturistech, fitnessacích chcete-li. Nevěřte tomu, když vám nějaký muž řekne, že takhle by vypadat nikdy nechtěl. Chtěl a klidně by za to i zaplatil. A ještě rád.

Představte si, jak takový Adonis kráčí po koupališti, naolejovaná karamelová pleť se leskne ve slunečním třpytu, napumpované svalové snopce se pohybují, jakoby každý z nich žil svým vlastním životem a hluboká valcha na břiše vyzívá k hravému chichotání žen a závistivým pohledům mužů. Jedna z žen pohlédne přes sluneční brýle na Adonise, převalí si jazykem brčko z drinku s paraplíčkem z jednoho koutku do druhého a povídá kamarádce: „Tak tohoto hřebečka chci mít doma!“

A v tomhle bodě začíná má úvaha. Tuší tahle dáma, co právě řekla? Má vůbec E-LE-MEN-TÁR-NÍ (díky za mé nové oblíbené slovo, Lukáši Roubíku) představu o tom, jaký je život s kulturistou? Mé dámy – no vážně žádná sranda.

Je to jen sezonní záležitost

Určitě znáte všechny ty fotky Roellyho Winklaara, Hadiho Choopana nebo Phila Heatha ze sociálních sítí. Na drtivé většině jsou tihle atleti ve špičkové formě, tvrdé, plné svaly, vaskulární paže připomínají Google mapy a po nějakém tuku ani památky. A to nepočítám retuše. Ti zkušenější z nás už ale vědí, že tahle forma je dlouhodobě neudržitelná, obzvlášť pokud chcete nadále růst a přibírat svaly. Co však znamená taková periodizace pro naše lepší polovičky?

  • Bulking čili objem – na tohle téma jsem již psal v jednom z předešlých článků. Jedná se o období, kdy se na sebe snažíte nalepit co největší možné množství svalů a toho docílíte jen nekřesťanským přejídáním. V takové fázi se ovšem nevyhnete i nějakému tomu ovárku navíc. Když se kácí les, létají třísky, když jste v objemu, budete se nahý vyhýbat zrcadlu obloukem.

A co to znamená pro ženy? Nemusí si stěžovat na bolest hlavy, protože udýchat vášnivou soulož na vrcholu objemové fáze je vskutku hec. Myslím, že nejeden kulturista již zažil stav, kdy ho před smrtí na kyslíkový deficit držel jen adrenalin z blížícího se „vyklepání si fusekle“, které když nastane tak následuje hlasité žuchnutí na záda, kdy s vystouplou žílou na čele a vytřeštěnýma očima sípavě lapá po dechu, heká a funí. Kdy se mu do odkrvené, fialové hlavy vkrádá myšlenka, jestli k životu potřebuje víc sex nebo kulturistiku, protože oboje mít nelze nebo to za to prostě nestojí.

  • Předsoutěžní fáze – fáze, kdy se zbavujete nadbytečného tuku a kováte tělo do soutěžní formy. Počátky jsou fajn, nemusíte se přežírat, najednou se Vám lépe dýchá, cvičí i spí. Tahle fáze je super i pro naše lepší polovičky, tedy aspoň pár týdnů než se na nás začne podepisovat energetický deficit, začneme být podráždění z únavy a na nějaké postelové kratochvíle po tréninku stehen ta síla prostě nebude. O finální fázi se tu asi ani moc rozepisovat nemusím, protože si asi každý (každá) domyslí, že mít doma chlapa, který si při rozpíjení během superkompenzace musí rozmýšlet, jestli se mu už chce vážně tak moc čůrat aby mu to stálo za zvednutí se z gauče a plouživou chůzi na toaletu, žádná životní výhra není.

  • Off-season – jinými slovy perioda, kdy necháváme tělo odpočinout ať už od extrémních tréninků, od příjmu nadměrného množství živin tak od chemické podpory. Svaly změknou, tuk se vás drží ochotněji než vietnamský trhovec a sexuální apetit se po anglicku vytrácí. A teď si vyberte…

Také je nutné si uvědomit, co dělá úspěšného kulturistu (fitnessáka) úspěšným. Myslíte, že to bude bujarý noční život? Procházky a výlety každý víkend? Chození po klubech nebo restauracích? Ne. Je to zvládnutí rutiny. Svaly a forma se dělají nejen v posilovně ale především každodenním a celodenním 24/7 přístupem. Kujeme svá těla v nudné šedi nekonečného kolotoče práce, tréninku, spánku a mdlého, stále dokola se opakujícího jídla. Pokud je důsledný kulťák v objemu, nebude chodit na procházky, protože tělo roste, když odpočívá. Jak praví nepsané objemové pravidlo: „Když nemusíš stát, tak seď, když nemusíš sedět, tak lež.“ A když bude v dietě, nebude mít na procházky sílu. Chci tím jen naznačit, že se jen stěží budete v oblíbeném klubu naparovat se svým svalnatým mužem, protože váš svalnatý muž bude doma poslušně počítat ovečky.

Doufám, že jsem mým článkem nikoho neurazil ani nikoho od nikoho neodradil. Když si to vezmete kolem a kolem i kulturisté jsou lidé jako všichni ostatní, řeší stejné problémy, trápí i těší se z věcí jako kdokoliv jiný. Pokud se tu máme bavit o profesionálních kulturistech, život s nimi bude stejně náročný jako s jakýmkoliv jiným profesionálním sportovcem. Rád bych se zeptal ženy Magnuse Carlsena jaký je život se současnou světovou jedničkou v šachu, ale hádám, že i ten bude mít své ups and downs. 

Na konec mého článku bych ještě rád vzdal holt našim ženám, které s námi musí mít někdy trpělivost svatější než Benedikt XVI. Že snáší naše nálady v předsoutěžním období, mrzutost a podrážděnost, stejně jako lenost v objemu, že chrápeme, prdíme a fňukáme, že máme „ofučané břůško“, že chápou, co pro nás tenhle sport znamená a že i přesto, že je druhou láskou v našem životě nás v něm dokáží podporovat. My děkujeme.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.