SERIÁL O KLOUBNÍCH PŘÍPRAVCÍCH: JAK PŮSOBÍ KOLAGEN?

Autor článku: Kamil Tkadlec 

Sportovci soustavně vystavují své tělo novým a náročnějším výzvám. Konkurence samozřejmě neotálí, logicky tak musíte přidat v tréninkovém úsilí i vy. Se zvýšenou frekvencí a náročností tréninkových jednotek ovšem přichází kromě vylepšené formy také vyšší riziko zranění kloubů, kostí a svalů. Jak se tedy vyhnout těmto indispozicím, které nám brání ve výkonnostním růstu? Jako jedním z řešení problému se nabízí prevence ve formě užívání kloubních preparátů.

 APE4e9623_kolena

 

Nejznámějším produktem ve skupině kloubních přípravků je bezpochyby kolagen. Jedná se o látku tělu vlastní, náš organismus si jej tedy umí vytvořit sám, avšak s rostoucím věkem přirozená produkce klesá. Mnoho lidí si neuvědomuje, že kolagen je bílkovinou, která tvoří přibližně 10 % svalové hmoty. Nejedná se sice o tzv. kompletní protein (chybí mu jediná z 9 esenciálních aminokyselin), nicméně i tak dokáže značně napomoct při snaze o dosáhnutí lepších výsledků.

 

1) Příjem kolagenu z běžné stravy

Lidé potřebují kolagen pro výživu kůže, kloubů a kostí. To samé platí i pro živočichy, takže bychom se měli zbavit některých předsudků, že sulc nebo pomalu pečené vepřové koleno jsou pokrmy, kterým by se měl sportovec vyhýbat obloukem. Na druhou stranu, abychom získali potřebné denní množství kolagenu, jenž bude redukovat nebezpečí přetrhaných vazů, urvané achillovky či dalších zranění, musíme sáhnout po suplementaci.

 kolagen

 

2) Kolagen a hydrolyzovaný kolagen. Jaký je rozdíl?

Kolagen je základní stavební složkou pojivových tkání (kůže, kosti, šlachy, chrupavky atd.), která se vyskytuje ve formě gelu. Tato základní podoba pak poskytuje tělu látky potřebné pro vlastní syntézu kolagenu.

Pokud tuto původní formu vystavíme působení enzymů (enzymatická hydrolýza), přeruší se původní chemické vazby a začnou vznikat kratší a jednodušší řetězce kolagenu, které se nazývají peptidy. Ve výsledku tak získáme hydrolyzovaný kolagen, který je schopen přímo působit na pojivové tkáně a vyživovat je, aniž by byl v těle spuštěn proces výroby kolagenu.

 

3) Dokáže kolagen snížit bolestivost kloubů?

Bylo vědecky prokázáno, že kolagen je výborným doplňkem stravy pro podporu kloubů a zároveň redukuje bolest vzniklou sportovní námahou.

Například v jedné studii[1], která trvala 24 týdnů, se 147 sportovců rozdělilo do dvou skupin, přičemž první skupina konzumovala po tuto dobu 10 g hydrolyzovaného kolagenu denně, zatímco druhá skupina užívala placebo. Výsledkem experimentu bylo vyvozeno, že právě ti sportovci, kteří užívali hydrolyzovaný kolagen, zaznamenali nižší bolestivost pojivových tkání.

Hydrolyzovaný kolagen navíc nabízí svůj potenciál v léčbě osteoporózy a osteoartritidy, a to díky pozitivnímu působení na metabolismus chrupavek a kostí. Rovněž má vysokou užitelnost, neboť jeho užíváním vzniká minimum nežádoucích účinků (pouze občasné gastrointestinální potíže).

 

4) Kolagen a vliv na nárůst svalové hmoty

Tento účinek kolagenových peptidů na těla sportovců byl již nakousnut o pár odstavců výše. Mezi odborníky se dokonce někdy vedou diskuse na téma, zdali kolagen spadá do skupiny kloubních preparátů či proteinů. Pravda je zřejmě někde mezi. Pojďme se tedy blíže podívat pod kůži problematiky o vlivu hydrolyzovaného kolagenu na objem svalové hmoty.

Pro tuto oblast byla vypracována jedna studie[2], ve které byl pozorován nárůst svalové hmoty u žen, které po dobu 12 týdnů absolvovaly tři silové tréninky týdně. První skupina žen dostávala každý den 15 g dávku hydrolyzovaného kolagenu, přičemž druhé skupince sportovkyň bylo podáváno placebo. První skupina zaznamenala podstatně vyšší nárůst tukuprosté hmoty a zároveň tyto sportovkyně prokázaly vetší sílu v jejich dolních i horních končetinách.

 

5) Kolagen a jeho působení na metabolismus

Glutamin, glycin, arginin a další aminokyseliny obsažené v kolagenu mohou podpořit svalovou syntézu a dát tělu podnět ke spálení přebytečného uloženého tuku.

Ve výzkumu[3], při kterém byl zúčastněným lidem s nadváhou podáván po dobu osmi týdnů syrovátkový protein s extra dávkou esenciálních aminokyselin, bylo zjištěno, že u těchto osob byl zrychlen svalový metabolismus, který měl za následek snížení váhy a procentuálního podílu tuku v těle.

Doposud sice nebyl ve vědecké obci prováděn žádný experiment pro zjištění korelace mezi kolagenem a metabolismem, avšak stále mějme na vědomí, že kolagen můžeme řadit mezi proteiny. Narozdíl od syrovátky mu sice chybí jedna aminokyselina (tryptofan) k tomu, aby splňoval pojem kompletní protein, nicméně s největší pravděpodobností od něj můžeme rovněž očekávat pozitivní vliv na náš metabolismus, a tím pádem by měl pomoct při snažení o přeměnu tělesné kompozice.

 

6) Hydrolyzovaný kolagen při návratu po zranění

I když se maximálně zaměřujeme na prevenci poranění vazů, šlach a svalů, téměř ve všech sportech (zejména těch kontaktních s častými změnami směru) bude vždy hrozit riziko zranění.

V těchto nepříjemných momentech pro každého sportovce můžeme vytáhnout „eso z rukávu“ v podobě kolagenu a urychlit tak návrat zpět do plného tréninkového tempa. V článku[4] vydaném v časopise Gatorade Sport Science Institute, který se zabýval zraněním svalovokosterního sytému, bylo potvrzeno, že atleti užívající kolagen zaznamenali dřívější návrat do hry a tréninku po zranění.

 

7) Kolagen v kombinaci s vitaminem C

Pokud budeme užívat pouze samotný kolagen bez vitaminu C, budeme okrádat sami sebe. Tyto látky totiž dohromady vytvářejí synergický efekt a společným působením je přirozená produkce kolagenu až třikrát vyšší[5]. Na tuto skutečnost jsme si nedovolili opomenout při vyvíjení našich komplexních produktů pro kloubní výživu Joint Support Advanced Formula a Joint Complex. S těmito výrobky vám tak odpadá nadbytečná činnost v podobě přidávání vitaminu C do prášků či nápojů, které obsahují jenom kolagen.

Odborníci v oblasti sportovní výživy pak doporučují kombinovat 500 mg vitaminu C s 5-15 g kolagenu v době hodinu před výkonem. Touto dávkou navíc značně eliminujeme riziko zranění v průběhu tréninku, zápasu či závodu.

 KLOUBNI-VYZIVA_1

8) Shrnutí

Jak jste se sami mohli dozvědět v tomto článku, kolagen má skutečně řadu blahodárných účinků pro tělo sportovce. Dokáže nejenom snížit bolestivost kloubů a riziko výskytu zranění, ale také nám pomůže s rychlejším návratem k tréninku. Zároveň má důležitý vliv na tělesnou kompozici, neboť jeho užíváním klesá procentuální podíl tuku v těle.

Existuje však mnoho dalších látek, které dokážou vylepšit zdraví našich kloubů a kostí. Jednou z nich je MSM, poměrně nová látka s tajuplným názvem na poli doplňků stravy pro sportovce. Že jste o ní ještě neslyšeli? Nevadí, neboť v druhém díle seriálu o kloubních přípravcích se zaměříme právě na účinky methylsulfonylmethanu (MSM) na pohybový aparát lidského organismu.

 

Zdroje: 

[1] 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain

 [2] Specific Collagen Peptides in Combination with Resistance Training Improve Body Composition and Regional Muscle Strength in Premenopausal Women: A Randomized Controlled Trial

[3] Whey Protein, Amino Acids May Boost Fat Loss

[4] Training and nutrition to prevent soft tissue injuries and accelerate return to play

[5] Vitamin C-enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.