SERIÁL O KLOUBNÍCH PŘÍPRAVCÍCH: 5 HLAVNÍCH BENEFITŮ SUPLEMENTACE MSM

V prvním článku seriálu o kloubních přípravcích jsme probrali pozitivní účinky kolagenu na namáhané klouby a další pojivové tkáně sportovců. Nicméně pokud chceme dát naším kloubům, potažmo vazům, šlachám a svalům to nejlepší, měli bychom vědět i o dalších kloubních preparátech. Jedním z nich je látka se složitým názvem methylsulfonylmethan. Proto budeme raději používat kratší a jednodušší označení – MSM.

Depositphotos_309039080_S

Malé množství MSM můžeme získat konzumací některých potravin a nápojů. Mezi ně patří například listová zelenina, káva, nepasterované mléko, některé druhy čaje, rajčata či jablka. Ovšem naměřené hodnoty MSM v těchto pokrmech/nápojích jsou natolik zanedbatelné, že jejich pojídáním, resp. popíjením nemůžeme očekávat požadované benefity pro kloubní struktury. Jestli tedy chceme, aby MSM pomohlo k lepším výsledkům, musíme jej užívat ve formě suplementace.

MSM se v posledních letech dostává do popředí doplňků stravy v oblasti kloubní výživy. Není se čemu divit, neboť i několik vědeckých studií potvrdilo pozitivní účinky této látky na sportovní výkon. Jaké jsou tedy hlavní výhody suplementace MSM?

 

1) Snížení bolesti

Bolestivost kloubů je bezpochyby jedním z hlavních důvodů, proč většina sportovců užívá kloubní přípravky. Pokud jsme limitováni bolestí kolen, kyčlí či zad, nemůžeme podávat optimální výkon. Ve finále nás tak posilování nebo kterýkoliv jiný sport už ani nebaví tolik jako dříve.

Zajímavý výzkum[1] proběhl při pozorování bolestivosti kloubů a svalů u 22 běžců, jenž se zúčastnili půlmaratonu v americkém Portlandu v roce 2014. U skupiny běžců, která v době 21 dní před závodem a 2 dny po závodě užívala 3 g MSM denně, byla zjištěna značně nižší bolestivost kloubů i svalstva.

 

2) Rychlejší rehabilitace

V prvním díle seriálu jsme se již zmínili o reálném riziku různého typu zranění. S touto vysokou daní ovšem musí počítat každý, kdo se chce svému milovanému sportu naplno věnovat. Uvedli jsme, že kolagen dokáže zkrátit dobu léčby. A co MSM? Může i tato sloučenina urychlit návrat do posiloven, hal, na atletické ovály a jiná sportoviště?

Na tuto otázku zjišťovali odpověď[2] vědci z University of Memphis, kteří se specializovali na ztuhlost kloubů a svalů způsobenou silovým tréninkem. Sportovci účastnící se tohoto experimentu, kteří po dobu 4 týdnů konzumovali 3 g MSM, zaznamenali nižší ztuhlost svalstva při každém ohnutí kolena.

V návaznosti na výsledky zmíněné studie tito odborníci doporučují suplementaci látkou MSM při zranění extenzorů kolena (stehenní svalstvo, jenž provádí extenzi v kolenním kloubu). Dle jejich tvrzení by tak měli být sportovci s tímto či podobným zraněním schopni k rychlejšímu návratu do plného tréninkového zatížení.

 

3) Lepší mobilita

Hlavním následkem chronické bolesti kloubů je značné snížení rozsahu pohybu a celkově zhoršená mobilita kloubů. Schválně se někdy podívejte vedle sebe v posilovně, kolik lidí „jede“ série polovičních dřepů, při kterých kolena svírají úhel přibližně 120-135 ° a nedostanou své hýždě do kolmé linie s koleny. Klasické plné dřepy nedělají z důvodů nízké mobility kyčlí a kotníků. Jedinou výjimku v tomto případě zastávají sportovci, kteří si dávají za cíl zlepšení výskoku. Aby adekvátně simulovali pohybový vzorec výskoku, často cvičí právě poloviční či čtvrteční dřepy.

Sportovci se tedy kromě snížené bolestivosti a rychlejšímu návratu po zranění při užívání MSM rovněž mohou těšit na lepší mobilitu kloubů. Tento fakt byl potvrzen při tzv. WOMAC dotazníku[3], při kterém lékaři hodnotí stav pacientů s osteoartritidou kyčlí a kolen. Lepší mobilitu ocení nejenom sportovci, ale také nesportující populace s kloubními potížemi, kteří při užívání MSM jsou pohyblivější při běžných denních aktivitách.

 

4) MSM a jeho protizánětlivé vlastnosti

Pokud trpíte artritidou, jsou vaše klouby zanícené. Tato pravděpodobně nejznámější kloubní choroba přestavuje hrozbu nejenom pro starší lidi, ale při nadměrné námaze a odbyté regeneraci děsí i některé sportovce. Tělo pak z důvodu nesprávného zacházení vyvolá zánětlivou odpověď, čímž dá signál imunitním buňkám k uvolnění různých sloučenin, které poškozují chrupavku.

Pokud tedy chceme, aby naše klouby fungovaly správně, měli bychom zařadit do výživového plánu protizánětlivé potraviny a doplňky stravy. MSM můžeme využít jak při léčbě artritidy a dalších kloubních onemocnění způsobených zánětem, ale i jakožto prevenci. Má totiž pozitivní účinky pro pojivové tkáně z důvodu podpory metabolismu a funkčnosti chrupavky.

Uspokojivých výsledků můžeme dosáhnou při kombinaci MSM s glukosaminem[4], další látkou prospěšnou pro klouby. Účinky těchto sloučenin byly pozorovány na lidech s mírnou Osteoartritidou (forma Artritidy). Výsledkem synergického efektu glukosaminu a MSM bylo snížení bolestivosti a otoků v oblasti kloubních jamek.

 

5) Snížení oxidativního stresu po sportovní zátěži

V článků 9 tipů pro posílení imunity sportovce v zimě jsme rozebírali, proč má lidský organismus po fyzické zátěži vyšší náchylnost k onemocnění. Děje se tak z důvodu nadměrného uvolňování volných radikálů, které způsobují oxidativní stres. Ten má kromě zápřahu pro imunitní systém také vliv na svalové poškození.

Íránští vědci zjistili, že suplementací MSM se značně snižuje vyprodukovaný oxidativní stres v době po výkonu. Množství oxidativního stresu se měří kromě jiných metod také dle ukazatelů hladin bilirubinu a kyseliny močové (odpadní produkty metabolismu). Hodnoty těchto ukazatelů byly nižší u skupiny dobrovolníků, kteří před vytrvalostním během vypili vodu se 100 mg MSM na kilogram tělesné váhy než u běžců užívajících placebo[5].

 

6) Další pozitivní účinky MSM

Vzhledem k tomu, že náš blog je primárně zaměřen na sportovce, vypíchli jsme pět hlavních benefitů MSM v oblasti sportovního výkonu. Nicméně tato siřičitá sloučenina má prospěšný vliv pro více fyziologických procesů v lidském organismu. I když nebudou následující informace přímo souviset s aktivitami v posilovnách a tělocvičnách, mohou vás určitě zajímat.

  • Kožní problémy – Nedostatek síry se řadí mezi hlavní příčiny většiny kožních nemocí. Jak už víme, MSM obsahuje vysoké množství síry. Pokud tedy bojujete například s Akné nebo Ekzémem, rozhodně byste měli začít přemýšlet o léčbě pomocí MSM, které může tyto problémy zmírnit a potenciálně i zastavit.
  • Zdraví vlasů a nehtů – Tento bod bude zajímat především všechny sportovkyně a atletky. MSM totiž podporuje přirozenou produkci keratinu, který tvoří přibližně 80% vlasové struktury a zároveň se jedná o důležitou stavební složku nehtů. O prospěšné vlastnosti nebudou ochuzeny ani vaše řasy a nehty. Pokud chcete ještě více zaujmout svou krásou, doporučujeme Lady Beauty Complex.

 mceclip0-8

 

  • Syndrom zvýšené propustnosti střev – Naše tělo, resp. trávicí systém má schopnost odvádět nebezpečné toxiny a bakterie pryč z organismu. Avšak pokud se nestaráme o střevní mikrobiom správně a nevyživujeme jej dostatkem probiotik, střevní stěna začne tyto patogeny pouštět do krevního řečiště. Při tomto stavu může člověk trpět od bolestí hlavy až po cukrovku. MSM umí snižovat zánět v těle a zpevňuje tak stěny trávícího traktu.

16106_probiotics-60caps

Detailně jsem tedy rozebrali, proč by měl sportovec zvážit suplementaci kolagenem a MSM. Abychom zvýšili účinnost jednotlivých látek prospěšných pro klouby, vyvinuli jsme komplexní produkty Joint Support a Joint Complex. Součástí těchto výrobků jsou i sloučeniny glukosamin a chondroitin, které mají rovněž pozitivní vliv na pojivové tkáně. A právě o nich bude třetí díl Seriálu o kloubních přípravcích.

 KLOUBNI-VYZIVA_1

Zdroje: 

[1] Effects of MSM on exercise-induced muscle and joint pain: a pilot study

[2] The Effects of MSM Supplementation on Knee Kinetics during Running, Muscle Strength, and Muscle Soreness following Eccentric Exercise-Induced Quadriceps Damage

[3] Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial

[4] Randomised, Double-Blind, Parallel, Placebo-Controlled Study of Oral Glucosamine, Methylsulfonylmethane and their Combination in Osteoarthritis

[5] Effect of Single Dose Administration of Methylsulfonylmethane on Oxidative Stress Following Acute Exhaustive Exercise

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.