Slevy na oříšky, másla a lyofilizované ovoce celý měsíc -->NAKUPOVAT!

Proč věnovat svým kloubům pozornost a je kloubní výživa důležitá?

Naše pohyby jsou mimo jiné řízeny i klouby. Jejich zatížení je každodenní a tak dochází k jejich postupnému opotřebení, které sebou přináší bohužel i následky v podobě omezení pohybu nebo bolestí. Pokud navíc sportujete, a to ať už vrcholově či rekreačně, své klouby zatěžujete mnohonásobně více. A nejedná se pouze o zvedání těžkých vah, ale také běh, jízdu na kole nebo třeba tenis. Správnou péčí, se kterou není nikdy pozdě ani příliš brzy začít, si můžete jejich životnost a funkci zachovat mnohem déle. Pojďme se podívat společně na to, jak pečovat o svůj kloubní aparát.

 

Co jsou to klouby a k čemu slouží?

Pro začátek si dáme trochu anatomie. Kloub se latinsky řekne articulatio a jedná se o pohyblivé spojení dvou a více kostí. Dotýkající se plochy kloubu jsou pokryty chrupavkou. Vypouklý konec se nazývá kloubní hlavice a vyhloubený konec druhé kosti je kloubní jamka.

Klouby dělíme na jednoduché, kdy se stýkají dvě kosti (například ramenní kloub) a složené z více než dvou kostí anebo jsou mezi nimi ještě pohyblivé chrupavčité destičky (například kolenní kloub). Další dělení je podle tvaru kloubních ploch a to např. kulové, válcové, kladkové, ploché, tuhé klouby a další.

depositphotos_36147551_xl-2015_optimized

Když o své klouby pečujete, jejich funkce je celoživotní. Pokud ale dochází k jejich častému přetěžování, chrupavčitý povrch kloubu postupně degeneruje. Spolu s tímto procesem začnou tuhnout i okolní vazy a také šlachy. Kloub tím začne ztrácet svoji pružnost a rozsah a objeví se bolest i v okolních tkáních. Tohle všechno vede k jedinému a to ke snížené pohyblivosti. Léčba je různá podle míry poškození, od fyzioterapie, tejpování, přes plavání a balneoterapii až v krajních případech po operační řešení a náhradu kloubu.

depositphotos_65089519_xl-2015_optimized

Potraviny podporující zdraví kloubů

Své klouby můžete podpořit i dostupnými potravinami jako jsou například banány, ořechy nebo ryby. Jak působí? Například banány obsahují vitamíny a minerály a pomáhají snižovat otoky a také brání případným svalovým křečím. Ryby, ořechy a semínka obsahují mimo jiné Omega 3 mastné kyseliny, vitamíny A a D, draslík, jsou zdrojem vápníku a železa a dalších pro tělo životně důležitých složek.

depositphotos_79046312_xl-2015_optimized

Pohyb pro zdravé klouby

Pravidelný a hlavně správně prováděný pohyb vám pomůže udržovat vaše klouby v kondici a pohyblivé. Rozhodně nezanedbávejte protažení před cvičením a sportem. Pokud se protáhnete, předejdete tím případnému zranění a strečink zařaďte i po sportu. Své klouby nepřetěžujte a rozhodně je nenamáhejte, pokud cítíte jejich bolestivost.

Jestli trpíte na bolesti kloubů nebo již jejich onemocněním (například artritidou), zařaďte pro posílení svalů a protažení vazů plavání, které nezatíží vaše bolavé klouby.

sporty-people-bend-their-knees-before-exercise-j2l5ad4_optimized

Jaké složky jsou podstatné pro kloubní výživu?

Glukosamin, chondroitin, MSM a kolagen patří mezí základní složky, které by měla každá kloubní výživa obsahovat. Glukosamin sulfát je součástí kloubních chrupavek a proto jeho pravidelné užívání napomáhá k ochraně kloubů a také ke snížení opotřebení. Chondroitin dodává pružnost a také je zastoupen ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky a spolu s glukosaminem působí synergicky. Další zastoupení má kolagen, který je základní stavební jednotkou pojivových tkání a s přibývajícím věkem ho ubývá. V chrupavkách se přirozeně vyskytuje kolagen typu II., který jsme do naší výživy také zařadili. Methylsulfonylmethan neboli MSM je složka, která se dá užívat i samostatně pro své protizánětlivé účinky a také napomáhá k lepší regeneraci i při akutních problémech. Mezi jeho další benefit patří i jeho pozitivní efekt na kůži a vlasy a ulevuje od svalových bolestí.

Mimo tyto základní složky najdete ještě další doplňující jako například kurkuma nebo vitamin C. Kurkuma je známá pro své protizánětlivé účinky a pokud máte klouby oteklé a bolavé, pomůže vám i s těmito potížemi. Vitamín C se podílí na všech procesech v těle a je podstatný pro udržení nejen fyzického, ale i psychického zdraví.

Důležité je ale upozornit na to, že účinek doplňků kloubní výživy nenastoupí ihned. Je podstatné užívat je pravidelně, a to minimálně 6-8 týdnů, než pocítíte první změny.

U nás seženete Joint Complex tablety a také o široké spektrum obohacený citronový nápoj Joint Support. Obojí můžete zakoupit nyní v akčním cenově výhodném balíčku.

160206247_4367189516627007_8658831192626974564_n

 

A jaký je tedy závěr?

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny pro zdravé klouby, nepřetěžujte své klouby a podpořte je vhodnou výživou, aby vám sloužili i ve vyšším věku bez bolesti a omezení pohybu.

senior-man-at-the-gym-suffering-from-pain-in-knee-w3mqy3d_optimized

Zdroje:

healtline.com; is.muni.cz; craigcgreenemd.com; wikiskripta.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení