Jak efektivně předejít jarní únavě? Víme, jak na to!

Autor článku: Michaela Polcarová 

 

S příchodem prvních jarních paprsků se můžeme častokrát cítit unaveni, malátní a bez energie. Zatímco příroda rozkvétá a probouzí se po zimním spánku, my se paradoxně cítíme psychicky a fyzicky slabí.

 Z čeho jarní únava vzniká?

Jarní únava není žádná konkrétní diagnóza, ale i tak ji většina z nás s úderem jara pociťuje. Ať už jarní únava nebo podzimní deprese, oba stavy mají souvislost s biorytmy, které nás výrazně ovlivňují. Je to z toho důvodu, že máme po té temné sychravé zimě nedostatek sluníčka a teď paradoxně to pociťuje naše tělo nejvíc, když se mu začíná dostávat. Sluneční světlo je nezbytné pro tvorbu vitamínu D. Dalším viníkem je i nedostatek vitamínů a minerálních látek, protože buďme upřímní, přes zimu nemáme možnost jíst kvalitní čerstvé ovoce plný těchto tělu důležitých látek. Během zimy se také zvyšuje riziko infekčních onemocnění, jsme častěji nachlazeni, a tak do jarních měsíců přicházíme s oslabenou imunitou a možná v nás ještě nějaký ten moribundus doznívá. Během zimy se také více zdržujeme doma, a právě i nedostatek pohybu je jedním z viníků. Chlad působí negativně na naše svaly, klouby i imunitní systém a my tak podvědomě dostáváme tělo do stresu.

Depositphotos_7210983_s-2019

Takže jak mu pomoci?

Začneme u stravy. Ta hraje jednu z klíčových rolí, ať už se bavíme o kterémkoli tématu, protože to, co dáváme do našeho těla, a čím ho zásobujeme, hraje důležitou roli. Máte to jako s autem. Také do něj investujete kvalitní palivo, abyste v polovině cesty nezůstali někde viset a auto se vám neporouchalo. To stejné máte s vaším tělem. Kvalitní stravou mu dáte kvalitní palivo, aby fungovalo, jak má. Ve vašem jídelníčku by měli být zastoupeny hlavní makroživiny – bílkoviny, sacharidy, tuky. Bílkoviny v podobě masa, vajec, ryb, mléčných výrobků nebo sójových výrobků. Sacharidy získáte z obilovin a luštěnin a zdravé tuky díky kvalitním olejům, oříškům nebo avokádu. A pak nesmíme opomenout ani důležitost ovoce a zeleniny, která nám právě dodá ty chybějící vitamíny, minerální látky a vlákninu. Nešlápnete vedle ani tehdy, jestli se pro začátek rozhodnete vitamíny suplementovat. Určitě se vyplatí investovat do kvalitního multivitamínu nebo vitamínu C. Vitamín C doporučujeme kombinovat se zinkem, který zvyšuje jeho vstřebávání. Imunitní systém podpoříme jak vitamíny, tak antioxidanty, jako je beta-karoten, již zmíněný vitamín C, E nebo Koenzym Q10. Poslední dobou se stala hitem v posilování imunity i ledová sprcha!

 

Co získáte studenou sprchou po ránu?

  • Pocit, že už nic horšího vás ten den nemůže potkat
  • Rychlé probuzení
  • Zlepšení regenerace
  • Menší pocit stresu a úzkosti
  • Silnější imunitu
  • Odolnější mysl

 Věřte, že z takové "maličkosti" vytěžíte mnohé. Naučíte se vyhrávat sami nad sebou, budete psychicky odolnější a naučíte se lépe zvládat vypjaté situace. Díky takové spršce vyplavíte celou rotu hormonů, které vás nabudí do nového dne. A mimo - to ledová sprcha zmírňuje pocity úzkosti a stresu. Ke zdravé stravě se samozřejmě váže i pitný režim. Horké svařáky a grogy teď vyměňte za osvěžující vodu doplněnou o limetku, citron či okurku a dávejte přednost neslazeným vodám.

Obrázek2

Vyspěte se do růžova

Dalším důležitým bodem je spánek. Ten rozhodně nezanedbávejte. Ideálně byste měli denně naspat 7-9 hodin, aby vaše tělo dokázalo správně zregenerovat a vy měli zase sílu do dalšího náročného dne. Ke zklidnění organismu můžete vyzkoušet meditaci, jógu či autogenní trénink.  

Naučte se odpočívat a redukovat stres

Vyhnout byste se měli i stresu, což je hodně obecná rada a je nám jasné, že vy lusknutím prstu se nehodíte do pohody, ale jde spíš o to, snažit se věci si tolik nebrat. Ke zmírnění napětí a stresu mohou pomoci výtažky z léčivých rostlin. Například kozlík lékařský, meduňka lékařská, Aswaganda, která zvyšuje energii, výkon a zlepšuje schopnost regenerace. Rhodiola zmírňuje únavu, zvyšuje vitalitu a poskytuje ochranu před mentální a fyzickou únavou. A zmínit si můžeme i Cordyceps, který zvyšuje energii, fyzický výkon a také zlepšuje regeneraci.

 

Obrázek3

Pohyb nastartuje tělo i duši

Ruku na srdce, že přes zimní období toho pohybu tolik není, jako když je krásné slunečné počasí. S přibývajícím pohybem a sportovním vytížením vyplavíte nastřádané endorfiny za celou zimu, zvýšíte si kondičku, zlepšíte fyzičku a věřte, že najednou bude energie na rozdávání. Pohyb dělá divy, a to nejen že díky pravidelnému pohybu můžete shodit pár nadbytečných centimetrů, které se během zimy nashromáždily, ale ještě budete překypovat dobrou náladou!

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.