Nejčastější novoroční předsevzetí a jak je hned neporušit

Opět je tu ten čas, kdy kalkulujeme dosavadní rok a plánujeme, čeho chceme v nadcházejícím roce dosáhnout. První lednový den je pro většinu lidí známkou nového začátku. Nový rok = nový život. Pokud i vy patříte mezi ty, co si k 1. lednu dávají cíle jako například zhubnout, přestat kouřit, začít šetřit a další, tento článek je přesně pro vás. Sepsali jsme nejen nejčastější novoroční předsevzetí, ale také pár rad, jak u nich vytrvat a dosáhnout zdárně svého cíle.

Depositphotos_91116930_xl-2015

  1. Hubnutí/nabírání
  2. Přestat kouřit
  3. Začít cvičit, sportovat
  4. Šetření penězi
  5. Naučit se něco nového
  6. Méně se stresovat
  7. Zlepšit svůj zdravotní stav
  8. Životní krok – najít si partnera, změnit bydlení nebo práci
  9. A opravdu velmi často se objevuje – nedávat si žádná předsevzetí

stop-smoking-concept-PEMDS5B

Většina u svého předsevzetí vydrží pár dnů, maximálně týdnů. Pouze pár jedinců svého cíle dosáhne. Většina se však k němu bude buďto opakovaně v průběhu roku vracet (znáte to, od prvního, od pondělí, od dalšího měsíce, …) anebo od něj úplně upustí a vrátí se k tomu opět za rok v prvním dnu dalšího roku.

Základem je mít správnou motivaci. Kámen úrazu bývá přílišné nadšení na začátku a nedostatečná motivace za chvíli vystřídá to, že vám to vlastně až tak nevadí a vrátíte se zpět k tomu, co jste chtěli změnit. Od svého cíle tak rychle upustíte a nedosáhnete jej ani opakovaně. Jsou sice zavřené posilovny, ale svého snu o vysněné postavě se nemusíte vzdávat. Na internetu je dostupná zdarma spousta videí s cvičením pro domácí podmínky. Je možné si samozřejmě zaplatit i programy s doporučeným cvičením, manuály a další. 

sports-training-SRA4JN3

Pomáhá se o svém plánu někomu svěřit, nebo ideálně aby vás na to bylo více. Je vyšší šance, že když o tom někdo ví nebo jste na to hubnutí 2, tak že u svého plánu vytrváte.

Dejte si reálné cíle a buďte trpěliví. Co se týká například zrovna hubnutí, ani zde jste svá nabraná kila navíc nezískali za týden nebo měsíc. Takže nemůžete po těle chtít, aby těch 15 kg navíc ztratilo za měsíc. Dejte si cíle, kterých lze dosáhnout a pokud bude výsledek lepší, jen vás to namotivuje pokračovat. Pokud ale bude vaše očekávání přehnané a vy jej nedosáhnete v určitém čase, bude to pro vás silně demotivující a opět se vrátíte ke svému starému já a nic se nezmění.

money-CD3Q74K

Na svůj nový životní styl najíždějte postupně, většinou je změna tzv. „z nuly na sto“ prvotním problémem, který vás dostane tak akorát k rychlému konci bez dosažení cíle. Co se týká například stravy, není přece nutné ihned sníst poslední den před startem nebo vyhodit všechno co máte rádi. Raději se zaměřte na to, jíst většinu dne podle nového stylu stravování a třeba k odpolední svačině si dopřát oblíbené sušenky. Večeře už bude opět podle pravidel, které jste si stanovili. Stejné je to i co se týká cvičení, kouření a dalších změn. Začněte postupně a dopracujte se k tomu, že vlastně plynule dojdete ke zjištění, že váš nový směr je to, co chcete a poté zjistíte, že už ani chipsy nebo kouřit vlastně nepotřebujete.

Odměňte se. Stanovte si, že při dosažení určitého cíle, se odměníte určitou věcí, co vám udělá radost a namotivuje k dalšímu snažení. Vydržela jsem měsíc zdravé stravy, zhubla 2-3 kg a tak si koupím nové tričko. Cvičím 3x týdně jógu už 6 týdnů – koupím si nové legíny na cvičení. Prostě člověk se musí umět i pochválit. Nebo si dopřejete něco dobrého či masáž.

Ať už se do novoročního předsevzetí letos pouštíte nebo ne, přejeme vám všem ať je ten nový rok 2021 lepší, než ten dosavadní a ať dosáhnete svých snů a cílů.

Depositphotos_62509661_xl-2015

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.