Letní sleva -20 % na všechny produkty. Nakup si!

VELKÁ SÍLA V MALÉ DÁVCE

Autor článku: Katka Götzová

INGREDIENCE, KTERÉ UPGRADUJÍ VAŠE SMOOTHIE

 

smoothie

 

 

Co přidat do smoothie nápoje, abyste v roce plném dvojek byli nezpochybnitelnou jedničkou?

Vybírejte mezi tzv. SUPERPOTRAVINAMI, tzn. produkty s velmi specifickou charakteristikou – obsahují široké spektrum živin v takových kombinacích, které v rámci společného působení zajistí opravdu super účinek. A navíc fungují v překvapivě malých dávkách. Stačí přidat kávovou lžičku do oblíbené smoothie směsi a výsledný nápoj povýší klidně i o několik levelů.

Z jakých ingrediencí můžete vybírat?

 

 

 

CHIA SEMÍNKA

Tahle drobná, máku podobná semínka, mají mezi superpotravinami výsadní postavení. A rozhodně si ho díky obsahu antioxidantů, bílkovin a stopových prvků zaslouží. Navíc jsou zdrojem esenciálních omega-3 mastných kyselin a zinku. V praxi to znamená, že vám umožní zvýšit fyzickou výkonnost, potlačí chuť k jídlu a navodí pocit nasycení.

Čím přispějí k chuti nápoje: nemají nijak výraznou chuť, ovlivní spíše konzistenci, protože smoothie zahustí.

Do smoothie ideálně přidávejte chia semínka, která jste před tím alespoň na 20 minut namočili do vody.

 

ČERVENÁ ŘEPA

Sušená červená řepa se v posledních letech těší velké popularitě. Sportovcům nabízí lepší okysličení pracujících svalů, čímž narůstá zejména vytrvalost. Každopádně má lepší zásobení tkání kyslíkem příznivý vliv i na mozek, takže podle odborníků se tak otevírají možnosti, jak podpořit terapii celé řady degenerativních mozkových onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby.1

Příznivci aktivního životního stylu bezesporu ocení také zvýšené vstřebávání tuků, zmírnění zánětlivých procesů, lepší přenos nervových impulsů a zkvalitnění spánku.

Čím přispěje k chuti nápoje: je lehce nasládlá, počítejte s typickým nachovým zabarvením.

Samozřejmě můžete použít i řepu syrovou, ale počítejte s tím, že v sušené formě je obsah živin výrazně koncentrovanější.

 

MACA PERUÁNSKÁ

Kořen jihoamerické byliny využívali k léčebným účelům indiáni už od nepaměti. Maca je zdrojem neuvěřitelného množství cenných látek, jejichž synergický účinek napomáhá dosažení hormonální rovnováhy, umožní lépe zvládat stres (včetně toho tréninkového), zvyšuje hladinu energie a tím fyzickou i psychickou výkonnost.5

Komu nedělá před tréninkem dobře kofein, určitě by měl zvážit použití macy, která energizuje bez nepříjemných vedlejších účinků.

Čím přispěje k chuti nápoje: dodá lehce zemitou příchuť s náznakem karamelu.

Pro výraznější posílení imunity je vhodné kombinovat macu se zinkem a selenem (zakoupíte ve formě kapslí, které pak můžete užívat společně s předtréninkovým nápojem).

 10025

STROUHANÝ KOKOS

Dužina kokosu příznivě ovlivňuje trávení. Obsahuje vlákninu, která slouží jako potrava pro užitečné bakterie ve střevech. Její cennou složkou je mimo jiné také kyselina laurová známá svými antivirovými a protibakteriálními účinky.2 Kombinace vlákniny a bílkovin zajistí utlumení chuti k jídlu. V tomto směru sehrají svoji roli i MCT oleje, které se současně nabízí také jako okamžitý zdroj energie.

Čím prospěje k chuti nápoje: charakteristická chuť kokosu dodá smoothie nádech exotiky.

Skalní příznivci kokosu mohou pro přípravu nápoje použít kokosovou vodu, coby zdroj bílkovin, vápníku, hořčíku a dalších živin.

16142-1_1

 

ASHWAGANDHA

Rostlina s obtížně vyslovitelným názvem se do centra pozornosti sportovců dostala především díky svojí schopnosti tlumit stresové reakce, mírnit stavy úzkosti, posílit imunitu a zlepšit kvalitu spánku.3,4 Jestliže se rozhodnete ji vyzkoušet, počítejte s tím, že účinky nebudou okamžité, potrvá několik dnů, případně i týdnů, než je zaznamenáte. Kombinace se smoothie nápojem je skvělá, protože nalačno může ashwagandha u lidí s citlivějším zažíváním způsobovat žaludeční nevolnost.

Čím prospěje chuti nápoje: chuť je zprvu sladká, ale následně přechází do hořké, používejte proto vždy jen malé množství, ideálně do nápojů, kterým dominuje nějaká chuťové výrazná složka.

A komu bude chuť nápoje s ashwagandha práškem nepříjemná, může tradičním smoothie jednoduše zapít suplement ve formě kapslí.

 15803_1

KURKUMA

Kurkuma se v posledních letech probojovala na výsluní, a to z celé řady dobrých důvodů. Má totiž opravdu silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Napomáhá hojení zranění, tlumí bolest a hodně se mluví o jejím preventivním i terapeutickém využití při onkologických onemocněních, chorobách srdce či cukrovce.6

Čím prospěje chuti nápoje: připravte se na mírně štiplavou, kořeněnou chuť a charakteristickou vůni.

Pokud chcete podpořit vstřebávání účinné látky kurkuminu, přidejte do smoothie také špetku černého pepře.

 

MATCHA

Jestli jste doposud do smoothie přidávali prášek ze zeleného čaje, určitě upgradujte na matchu. Ta totiž obsahuje nejenom více kofeinu, ale i vyšší dávku antioxidantů. Díky tomu zabraňuje negativnímu působení volných radikálů, působí příznivě na činnost jater, díky stimulačním účinkům zlepšuje koncentraci, paměť i další mozkové funkce, snižuje riziko infarktu a mrtvice, pomáhá nastartovat metabolismus a tím zlepší podmínky pro odbourávání tuků.7,8

Čím prospěje chuti nápoje: matcha je nasládlá, jemná, někdo tvrdí, že „trávovitá“, ale to naráží spíše na charakteristickou barvu.

Platí, že čím je prášek tmavší, tím lépe.

 

Tak jako neustále ladíte svůj trénink, abyste svaly nutili k dalšímu progresu, zaslouží si stejný přístup také váš jídelníček. I drobná změna může přinést velký efekt.

Dejte nám vědět, které z uvedených ingrediencí jste s úspěchem vyzkoušeli, a přidejte i tipy, čím ještě je možné smoothie vylepšit.

 

Zdroje:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321276#Betanin-may-prevent-oxidation
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21771462/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4270108/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6979308/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31951246/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19233493/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19228856/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28784536/
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.