Letní sleva -20 % na všechny produkty. Nakup si!

Studenou sprchou ku zdraví!

Věříme, že v těchto parných letních dnech není nic lepšího, než po celém dni v práci, kdy jste pomalu potili i vlastní krev, není příjemnějšího pocitu, než si odpoledne jít zaplavat do bazénu, na koupaliště nebo vzít za vděk váš sprchový kout a pustit na sebe proud ledové vody.

Jenže – teď se to lehce řekne, ale co v zimě? Budete u hrnku horkého čaje v zimních měsících toužit po ledové sprše? Asi těžko, že. Ovšem taková chvilička pod proudem studené vody má celou řadu výhod, ne jen zaručené ranní probuzení!

 

Přiznejme si, že jsme dnešní dobou maličko zhýčkaní, Všude radiátory, vytápěné podlahy, vyhřívané sedačky.. Ačkoliv je to pro nás velkým komfortem, není to vlastně nic, za co by nám naše zdraví mělo dvakrát poděkovat. Máme v sobě určitý vnitřní pocit, že jakmile nám začne být zima, je něco v nepořádku, a tak se za každou cenu snažíme zůstat v teple.

Známe to všichni, zejména v podzimním čase. Prochladneme velice snadno díky sychravému počasí.

Lidé, kteří nejsou zvyklí se dostatečně otužovat, mají s nachlazením mnohem větší potíže a jsou více náchylnější. Otužování nám pomáhá zvyšovat odolnost vůči nachlazení a stimuluje náš metabolismus. Jeho pravidelným zařazováním do naší každodenní rutiny zlepšujeme odolnost organismu proti nepříznivým podmínkám jako je vítr, smog či vlhkost.

Během otužování se snižuje tep, vzrůstá spotřeba kyslíku a cévy se smršťují, díky čemuž vnitřní orgány získávají více krve.

sprcha_3

Benefity ledové sprchy:

 • Urychluje regeneraci. Díky pár ledovým chvilkám snížíte bolestivost svalů po náročném tréninku 
  a snižujete zánětlivost v těle.
 • Snižuje míru cítěného stresu a pocity úzkosti.
  Zvyšuje tvorbu katecholaminů a endokanabinoidů
  , tedy hormonů, které nás mají primárně nabudit, pořádně probudit a zlepšit naši náladu. Věděli jste, že stejné látky jsou obsažené i v mariuhanně?
 • Začnete vítězit sám nad sebou, a hned po ránu nabydete pocitu, že nic horšího už tě ten den čekat nemůže.
 • Zlepšujete oběhový systém.
 • Zlepšujete kardiovaskulární systém.
 • Budujete si pevnější a odolnější imunitu.


TIP: Posilněte zdraví i s na
ším Vitamínem C, Macou či MineralVit EXTRA!

 

Od slibů k činům

Víme, že jedna věc o tom mluvit, s plnou polní přesvědčovat okolí (a hlavně i sebe), jak od zítra, od pondělí začnete… ale skutek utek. Ani váš bicák nevyrostl za noc, a tak jako se vším, i se studenou sprchou musíte začít pomalu a postupně.

Ono to ze začátku nebude žádná procházka růžovým (teplým) sadem. Zvykejte si postupně. Napřed začnete u teplé vody, kterou postupně budete převádět na studenou, a zkracovat tak dobu pod teplou vodou a naopak prodlužovat čas ve studené. Věřte, že vám to bude den ode dne méně a méně nepříjemné, až se nakonec na tu ledovou sprchu budete těšit.

Víme, že se vám to nyní zdá jako neuvěřitelné, ale opravdu. Po ledové koupeli zažijete lehký pocit euforie, vyplaví se vám endorfiny a vy najednou získáte jistý pocit duševní síly. Že jste to překonali. Že jste překonali sami sebe! A druhý den můžete znovu.

 

 

Co si z toho závěrem odnést?

Přiznejme si, že takové ledové – zezačátku nucené – probuzení není nic příjemného a je to rozhodně výstup z komfortní zóny. Na druhou stranu to sice není obrovský krok pro lidstvo, ale je to velký krok pro vás samé. Pro vaše zdraví, fyzické a psychické. A pokud by Vás zajímalo, jaké jsou efektivní možnosti regenerace, doporučujeme Vám přečist náš článek proč je důležitá regenerace a 7 tipů jak na to

Autor článku: Michaela Polcarová 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.