Letní sleva -20 % na všechny produkty. Nakup si!

Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při hubnutí

Návodů, jak "zaručeně" zhubnout, je plný internet a i ve vašem okolí se jistě najde někdo, kdo vám dá tip na "rychlou a účinnou" dietu. Jak je to ale doopravdy? Za všechno vždy může kalorický deficit, který jsme již zmiňovali v předešlém článku. Co ale s tím, že se vám hubnutí opakovaně nedaří a jste věční začátečníci? Pojďte se společně s námi podívat na to, kde děláte vlastně chybu. Může být jedna nebo také hned několik. Ty nejčastější jsme pro vás sepsali v našem článku. 

 

1. Příliš velké porce

I když váš jídelníček obsahuje pouze tzv. zdravé potraviny jako jsou například rýže, zelenina, ovoce, ořechy, sýry a další, můžete to velice jednoduše přehnat s velikostí porce. I potraviny, které považujete za dietní, totiž mají kalorie.

2. Kardio každý den

Vaše touha po hubnutí je na začátku vždy nejsilnější a proto se spousta lidí uchýlí k tomu, že najede na každodenní cvičení a kardio. Toto "přemotivování" vás pak s největší pravděpodobností dovede k brzkému konci a budete začínat opět od začátku. Chcete vidět výsledky hned, ideálně již po prvním dnu kdy držíte jídelníček a dáte si hodinu cvičení v posilovně. Také stále koluje mýtus, že čím více kardia a čím rychlejší bude tempo, tím rychleji se hubne. Maximálně si můžete přivodit svalové bolesti či nějaké zranění, protože většina hubnoucích osob na pohyb najede z "nuly na sto".

female-doing-cardio-workout-in-gym-PXY2Q98 (1)

3. Velký kalorický deficit

Přehnaně přísná dieta je udržitelná první dny, kdy jste velmi motivovaní na výsledek. Po pár dnech ale s největší pravděpodobností sklouznete ke starým stravovacím návykům a také hrozí tzv. JOJO efekt, protože si dopřejete všechno to, co jste si odpírali a ještě v několikanásobném množství.

4. Vážíte se každý den

Tělo reaguje na aktuální dění kolem sebe, takže se váha mění nezávisle na vašem hubnutí každý den. Ovlivňuje ji počasí, váš aktuální zdravotní stav, to jak jste se vyspali, kolik tekutin jste den předtím přijali nebo jestli jste vyprázdnění. U žen hrají velkou roli i hormony a menstruace. Spíše než na váhu se zaměřte na pohled do zrcadla, volnější kalhoty nebo si jednou za čas přeměřte partie jako jsou boky, stehno, pas a další. Rozhodně se ale nepozorujte každý den.

caucasian-female-model-in-blue-jeans-with-tape-mea-CTRPRFP (1)

 

5. Detoxy

Jako cestu k vysněné váze si vyberete dietu, která je založena na "detoxu". Pití zeleninových či ovocných šťáv, nebo jejich kombinací, vás přebytečných kil nezbaví. Maximálně půjdete častěji na stolici, odvodníte se a na váze vám to ukáže o kilo méně. Bohužel tuku se tím nezbavíte. Navíc díky omezení bílkovin ve stravě můžete začít přicházet o svalovou hmotu. 

6. Bojíte se tuků

V dnešní době se postupně boří mýty ve stravování. Například, že vejce jsou plná cholesterolu a je potřeba jich za týden sníst pouze omezené množství. K dalšímu patří i to, že tuky jsou špatné. Tuky obsažené v ořeších, kvalitních olejích, rybách apod. jsou pro tělo velmi žádoucí a dokonce vám můžou pomoci prodloužit pocit nasycení.

food-with-unsaturated-fats-PQ9NJX3 (1)

7. Skryté cukry

Pozor byste si měli dávat i na skryté cukry. Najdete je totiž prakticky všude. Přidaný cukr obsahuje dokonce i kuřecí šunka. Další, čemu byste se během diety měli vyvarovat jsou rozhodně slazené nápoje. Také si přečtěte vždy zadní stranu obalu, kde je napsáno složení. Ne vždy je označení "Fitness" tou nejlepší volbou. Právě naopak, většinou jsou dané produkty plné přidaného cukru kvůli chuti.

8. Podceňujete přípravu jídla

Nenutíme vás si počítat kalorie a vše si poctivě zaznamenávat. Ale určitě je lepší si den předem naplánovat a připravit, co budete následující den či dva jíst. Pokud nemáte čas nebo chuť se přípravou jídla zabývat každý den, "nakrabičkujte" si stravu klidně na 3 dny dopředu. Vyhnete se tak tomu, že nebudete mít zrovna čas si jídlo nachystat a sklouznete k polévce z pytlíku nebo hranolkám se smaženým sýrem ze stánku.

9. Jste na sebe příliš tvrdí

Vaše tělo bylo dosud zvyklé na přísun určitých potravin. Pokud mu je ze dne na den vezmete, bude se samozřejmě bránit a vás budou doslova honit chutě a myšlenky se stále ubírat jen na to zakázané. Na svůj nový režim najeďte postupně a pozvolna. Pokud máte rádi čokoládu, dopřejte si jí kousek. Vyhnete se tak tomu, že po pár dnech se na ni vrhnete takovým stylem, že sníte rovnou dvě tabulky na posezení, zajíte to hranolkami a zapijete Coca-Colou. Pokud se to ovšem stane, nic si hlavně nevyčítejte. Prostě jste ujeli a jede se dál. Zkuste zařadit jídelníček ve stylu 80:20, kdy jedno vaše jídlo z celého nebude úplně dietní, ale vy si na něm pochutnáte. A zbylá jídla toho dne budou vyvážená, zdravá a dietní podle vašeho plánu.

unhealthy-vs-healthy-food-SAL2WT8 (1)

10. Tekutiny

Hlídejte si nejenom to, co jíte, ale také zda máte dostatečný příjem tekutin, ideálně čisté neperlivé vody. Naopak čemu se vyhněte je rozhodně alkohol. Ten totiž také obsahuje kalorie a vašemu zdraví také neprospívá.

11. Příliš velká očekávání

Zaměřte se na svůj cíl jako na dlouhodobý proces. Nedávejte si přehnané cíle. Snažte se hubnout nejen abyste se vešli do oblečení či vypadali dobře na nějaké akci, ale ze zdravotního hlediska. Cíl zhubnout 5 kilo za 14 dnů proto, že jdu na ples si opravdu nedávejte. Vaše tělo vám za to poděkuje a nebude následovat JOJO efekt ještě s bonusem v podobě kil navíc.

 

Abyste v hubnutí vytrvali a úspěšně se dostali do cíle, zkuste zavádět změny postupně a hlavně myslete na to, že ta jak jste kila nabírali několik týdnů, měsíců či let, tak se jich během týdne nezbavíte. Nechtějte zázraky na počkání ale spíše trvale udržitelný směr, ve kterém není zakázáno si dopřát kousek oblíbeného dezertu a přitom se netrestat výčitkami či zběsilým cvičením, abyste se přijatých kalorií zbavili. 

balanced-diet-concept-VX8E3ZW (1) (1)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.