Nedaří se Vám zhubnout? Zde jsou možné důvody!

Nedaří se Vám zhubnout? Zde jsou možné důvody!

Neustále se snažíte zhubnout, ale kila jdou přesto stále nahoru? Jak je možné, že někdo může jíst zmrzlinu, pizzu nebo cokoliv co chtějí a přitom nepřiberou ani kilo a na druhé straně je někdo kdo přibírá jen při pohledu na takové jídlo? Pokud patříte do první skupiny, gratulujeme. Pokud ale jako většina z nás patříte do skupiny druhé, podívejte se na následující příčiny přibývání na váze, jestli se v nich náhodou sami nenajdete.

hubnuti

1. Jíte mnoho zpracovaných potravin

Pokud si čas od času dáte nějakou zpracovanou potravinu, je to v pořádku, jsme také jen lidi. Problém však nastává pokud jíte jídla jako fast food neustále a na úkor toho zanedbáváte čerstvé potraviny. Nezpracované potraviny totiž obsahují velké množství konzervantů, přidaných cukrů a nezdravých tuků. Tyto potraviny navíc obsahují mnoho kalorií, téměř žádné živiny a vůbec Vás nezasytí. Proto jich sníte více než byste měli. Začněte proto raději vybírat kvalitní čerstvé potraviny jako je zelenina ovoce, luštěniny, kvalitní maso, vejce a ořechy.

2. Máte málo pohybu

Při hubnutí je nejdůležitější jídelníček. Na pravidelný pohyb ale nesmíme zapomínat. Nemusíte hned 7 dní v týdnu po dobu dvou hodin zvedat těžké váhy. Pro začátek stačí malé změny, vyražte na krátkou procházku, jeďte do práce na kole nebo pěšky místo autem nebo se lehce protáhněte. Takové protažení je důležité především pro ty, kteří v práci celý den  pouze sedí za počítačem a nemají pohyb téměř žádný.

3. Jíte příliš mnoho cukru

Teď se nebavíme pouze o nezdravém cukru v dortech, limonádách nebo zmrzlině. Cukr se nachází i v jídlech o kterých byste to třeba ani neřekli.  Kupujete si rádi například “zdravá” smoothiečka? Ano takové smoothie skutečně obsahuje mnoho vitamínu, ale vůbec Vás nezasytí a jeden takový kelímek obsahuje obrovské množství cukru.  Jezte proto celé kusy ovoce a zeleninu a neodšťavňujte je. 

4. Málo spíte

Jedním z nejdůležitějších faktorů nejen pro hubnutí, ale i pro naše zdraví je kvalita spánku. Můžete pravidelně cvičit i zdravě jíst, ale pokud spíte příliš málo, pravděpodobně nezhubnete. Takový spánek má totiž velký vliv na hladinu Vašich hormonů a s ní přichází pocity hladu a neutuchajících chutí na sladké.

spanek

5. Zkoušíte různé diety

Dělená strava, detoxy nebo dieta založená na zeleninových šťávách. Ruku na srdce, kdo některou ze “zázračných” diet nikdy nezkusil. Problémem těchto diet je, že při nich hladovíte a proto u nich dlouho nevydržíte. Pravděpodobně při nich nějaké to kilo i zhubnete, ale tělo si tohle hladovění bude pamatovat a vrátí Vám ho i s úroky. Po chvíli přichází obávaný Jojo efekt a kila máte zpátky a ještě víc než předtím. Jedinou účinnou a trvale udržitelnou “dietou” je pravidelné stravování kvalitními potravinami s dostatečným množstvím makroživin a potřebných vitamínů. Paradoxem tohoto stravování je fakt, že oproti ostatním dietám se zde téměř přejídáte a tudíž nikdy nehladovíte.

6. Jste příliš ve stresu

Neustále se snažíte vše stihnout, v práci se na Vás kupí úkoly, ve škole zkoušky a Vy jste čím dál víc ve stresu. Pokud jsme neustále vystresovaní, má to za následek větší pocit hladu a chuti na cukr a s ním opět přichází přejídání se a nárůstek váhy. V dnešní době je těžké se nestresovat.  Zkuste se alespoň na chvíli zaměřit jen na sebe. Vypněte mobilní telefon, na chvíli na vše zapomeňte a jen meditujte. Můžete jít do přírody na procházku, zacvičit si jógu nebo si napustit teplou vanu. Pokud si vyhradíte každý den alespoň 20 minut, budete se jistě cítit mnohem lépe.

hlad

7. Jíte příliš mnoho nebo příliš málo kalorií

K snídani si dáte ovesnou kaši ze sáčku, ke svačině ovocné smoothie, k obědu zeleninový salát z McDonalds a k večeři krkovici, ale bez přílohy samozřejmě, vždyť se po nich přibírá! Poznáváte se? Paradoxně tato relativně zdravá jídla mají mnohem více kalorií. Zde přichází na řadu kalorický deficit, tedy vzorec kdy výdej musí být vyšší než příjem. Pro snadnou orientaci v kaloriích slouží různé kalkulačky a aplikace, kde si vypočítáte Váš denní příjem kalorií i s množstvím jednotlivých makroživin. Následně si zapisujete jídla, která jste během dne snědli a hned vidíte, kolik kalorií ještě ten den můžete přijmout. 

Toto jsou tedy základní faktory, které ovlivňují to jestli hubnete nebo ne. Důležité je nedělat žádné extrémy, protože všeho moc škodí. Držte se zlaté střední cesty. Jezte většinu času zdravě, ale pokud si občas dopřejete něco nezdravého, svět se nezboří. Doplňte to nějakým pravidelným pohybem, který Vás hlavně bude bavit a více relaxujte. Uvidíte, že se to nakonec podaří.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.