NAKOPÁVAČE PŘED SPORTOVNÍM VÝKONEM: VÝTAŽEK Z ČERVENÉ ŘEPY

Autor článku: Kamil Tkadlec

Červenou řepu možná nemusíte mít rádi, ale pokud jste sportovec, který pečlivě dbá na pestrý a zdravý jídelníček, její zemitou chuť jednou za čas přežijete. A slyšeli jste už o stimulačních účincích nitrátů, které se hojně vyskytují právě v červené řepě? Jestliže ne, možná už přemýšlíte nad tím, jakým kořením zamaskovat jinak nezáživnou chuť řepy. Ale pěkně popořádku, hledání nového receptu nechte na později. Teď vám totiž vysvětlíme, jak vám mohou nitráty obsažené v řepném džusu pomoci při posouvání sportovní výkonnosti a dosahování vysněných cílů. 

repa

1) Co jsou nitráty?

Nitráty neboli dusičnany jsou anorganické sloučeniny, které se objevují kromě červené řepy v mnoha dalších druzích zeleniny i ovoci. Vysoký podíl nitrátů nalezneme například v třešních, švestkách nebo listové zelenině, především pak ve špenátu. Dusičnany řadíme mezi běžně se vyskytující přírodní látky s velkým potenciálem ve sportovní výživě i medicíně. 

 

Nenechte se zmást doporučením některých lékařů, kteří radí svým pacientům, aby se vyhnuli konzumaci uzenin právě z důvodu vysokého obsahu nitrátů. Jedná se totiž o odlišné látky, které se přidávají do masných výrobků jako potravinová aditiva, konkrétně můžeme zmínit dusitan draselný (E249) nebo dusitan sodný (E250). A právě tyto “éčka” mohou vyvolat v lidském organismu škodlivé účinky. 

 

V dřívějších letech byly nitráty proslaveny především díky velkému zájmu ze strany vytrvalostních sportovců. Po přijetí dietárních nitrátů dochází k rychlejší tvorbě oxidu dusnatého, který následně roztahuje cévy a podporuje tak přenos kyslíku v těle. Tento proces poté může mít právě u cyklistů nebo běžců velké přičinění na výsledném čase v závodě. 

 

Nicméně nejnovější vědecké poznatky odtajnily široké spektrum ergogenních účinků [1] dusičnanů, které mohou pomoci k lepšímu výkonu téměř každému sportovci. Kromě takzvané vazodilatace (roztahování cév) mají nitráty rovněž pozitivní vliv na svalovou sílu nebo proporci svalových vláken druhého typu, které jsou zodpovědné za dynamické pohyby. Ať už se tedy věnujete vytrvalostnímu běhání, hrajete některý z týmových sportů nebo chodíte do místního gymu, rozhodně se vyplatí tento druh sportovního nakopávače minimálně vyzkoušet.

2) Jak nitráty fungují v těle?

V následujících řádcích si blíže vysvětlíme děj, který se odehrává v lidském organismu po vypití řepného džusu. Dietární nitráty obsažené ve šťávě z červené řepy se téměř okamžitě přeměňují na tzv. nitrity za působení bakterií ve slinách. Nitrity jsou dále metabolizovány na již zmíněný oxid dusnatý, díky kterému dochází k rozšíření cév a rychlejšímu průtoku v krevním řečišti

 

Zvýšený krevní průtok má význam jednak pro lepší výkonnost, ale také pro rychlejší regeneraci po tréninku nebo závodu. Mezi další benefity zvýšené hladiny oxidu dusnatého poté patří efektivnější hospodaření s glukózou, kterou potřebujeme pro svalový výkon a nižší nároky na příjem kyslíku během sportovní aktivity. 

 

Lepší hospodaření s palivem v podobě glukózy i nižší spotřeba kyslíku během výkonu se pozitivně projeví u těch sportovců, kteří podstupují intenzivní intervalové úseky. Právě při  intervalových úsecích totiž používáme jako hlavní energetický zdroj glukózu a často se dostáváme do stavu hypoxie (nedostatek kyslíku). Suplementace nitráty tak může jednoznačně pomoci hráčům týmových sportů, jako například hokejistům, basketbalistům nebo házenkářům, kteří potřebují ve zlomových okamžicích zápasu “přepnout” na vyšší stupeň. Řepný džus představuje potenciál také pro sportovce, kteří rádi praktikují HIIT trénink (vysoce intenzivní intervalový trénink) nebo tabatu

 

Nitráty navíc pozitivně ovlivňují funkci mitochondrií [2], které z velké části zodpovídají za fyzickou výkonnost. Roli zde hraje i rychlejší produkce molekul ATP (adenosintrifosfát), které zjednodušeně řečeno zajišťují přenos energie a uvádějí tak do pohybu naše svaly. 

3) Vliv červené řepy na sportovní výkonnost a vědecké studie

Ergogenní účinky džusu z červené řepy na sportovní výkon zkoumali například italští vědci, jejichž výzkumu [3] se zúčastnilo 14 plavců v dobré fyzické kondici. Tito plavci byli následně rozděleni na dvě skupiny. První partě byl podáván po dobu šesti dnů před testováním vysoce koncentrovaný řepný džus (0,5 l na jeden den), zatímco druhá skupina dostávala placebo. 

 

Sportovci, kteří pili řepný džus, dosahovali vyššího práhu anaerobní výkonnosti. To znamená, že zvýšená kapacita kyslíku dovolila těmto atletům plavat delší dobu, než se dostali do stavu selhání a museli tak svojí aktivitu ukončit.

 

Prokazatelné účinky řepného džusu byly zaznamenány také při testování výkonnosti dráhových cyklistů. Jednalo se o experiment [4] vědeckého týmů z univerzity ve skotském Edinburgu, jehož závěrem bylo vyvozeno, že i jediná dávka šťávy z červené řepy prodlužuje uraženou vzdálenost během časovky a snižuje spotřebu kyslíku při submaximální zátěži. 

4) Zdravotní účinky červené řepy

Červená řepa nejen že dokáže vybudit k lepšímu výkonu během tréninků a zápasů, ale zároveň se jedná o jednu z nejcennějších zelenin bohatou vitaminy, minerály i antioxidanty

 

Červená řepa má všeobecně pozitivní účinky na kardiovaskulární systém. Jak už víme, nitráty obsažené v červené řepě (i dalších druzích zeleniny a ovoci) rozšiřují a uvolňují cévy, zrychlují průtok krevního řečiště, díky čemuž snižují krevní tlak. Dietární nitráty tak mohou snížit riziko výskytu srdečních příhod [5]

 

Řepa dále obsahuje účinné antioxidanty, které mohou eliminovat vznik rakoviny. Především se jedná o betanin, potravinové barvivo získávané z červené řepy, které nám často zašpiní celou kuchyni. Kromě specifické chutě tak mnoho lidí odsuzuje červenou řepu také kvůli nepořádku na kuchyňské lince, kterou je schopna napáchat. Paradoxem ovšem je, že jedna z prvotních studií [6] týkající se vlivu extraktu z červené řepy na zpomalení šíření rakoviny naznačuje, že právě betanin může redukovat rakovinotvorné bujení při rakovině prsu a prostaty. Musíme ovšem zdůraznit že tato studie byla prováděná v umělých podmínkách laboratoře a prozatím chybí dostatek experimentů na lidech. 

5) Dávkování nitrátů 

Australští vědci v jejich odborné práci [7] doporučují přijmout v době 2-3 hodin před výkonem 350-500 mg dietárních nitrátů. Takové množství spolehlivě pokryje půl litrů štávy z červené řepy. 

 

Avšak suplementaci dietárními nitráty vyzkoušejte nejlépe v období “off-season”, kdy vás v nejbližší době nečekají žádné zápasy či závody. Ideálně tak poznáte na vlastním těle, jestli vám koncentrované džusy z červené řepy sedí, aniž by takový experiment jakkoliv narušoval vaši “flow” v průběhu sezóny.

6) Shrnutí

Hodně lidí považuje červenou řepu za jednu z nejméně chutných potravin, což je ovšem škoda, protože věda má o jejich účincích na sportovní výkonnost i zdraví jasno. Šťáva z červené řepy prokazatelně rozšiřuje cévy, zrychluje krevní průtok, pomáhá efektivněji využívat glukózu jako energetický zdroj a snižuje požadavek organismu na příjem kyslíku. Červená řepa má zároveň pevné místo ve zdravém jídelníčku, eliminuje totiž riziko výskytu kardiovaskulárních chorob a může zpomalit rozrůstání rakovinných buněk v těle.

Zdroje

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24791915/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28007968/

[3] https://www.mdpi.com/2072-6643/6/2/605

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23846159/

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18250365/

[6] http://www.eurekaselect.com/article/18757

[7] https://www.ais.gov.au/__data/assets/pdf_file/0013/1000552/36194_Sport-supplement-fact-sheets-Beetroot-Juice-Nitrate-v3.pdf




Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.