Letní sleva -20 % na všechny produkty. Nakup si!

Krátký článek o Vy-víte-čem

Krátký článek o Vy-víte-čem

Autor článku: Jan Fobl 

V tomhle článku bych se rád trochu rozepsal o užívání Depositphotos_57739695_s-2019anabolických steroidů v juniorském věku. Není to tak dlouho, co jsem sledoval juniorská klání v kulturistice a nebyl schopen rozeznat závodníka z juniorské kategorie od závodníka v „mužích“. Ano, bylo to přibližně před pěti lety, počátky oné „Grznárovské generace“, jejíž padre se stal virální hvězdou hlavně díky vulgárnímu slovníku a otevřenému hlásání do té doby veřejných tabu (například právě užívání anabolických steroidů) - z části pravdivě, z části dosti kontroverzně a neúplně ale nutno uznat, že Filip Grznár založil kult.

Žel Bohu si jeho pravdy a polopravdy hodně lidí vyložilo po svém a jedním z odpadních produktů těchhle domněnek bylo to, že bez zakázaných látek nejste schopní stát se úspěšným kulturistou. Jestli je to pravda nebo ne záleží spíše na individuálním posouzení toho, co si pod pojmem „úspěšný kulturista“ představujete. Milan Obořil se stal juniorským Mistrem světa „čistý“, Aleš Lamka, který si vybudoval své renomé díky své sportovní „čistotě“, také patří mezi úspěšné závodníky hned v několika kategoriích. Dále vystřelím jen od pasu další jména jako Jan Caha, Jan Páleníček, Lukáš Topinka, Jan Pítr, Jakub Kolínek… Všechno úspěšní naturální sportovci ale – ruku na srdce – pokud si děláte zálusk na medaile v těžkotonážní kulturistice v profesionální sféře, asi vás zklamu.

 

 

 

Depositphotos_23971475_s-2019

 

 

 

Co to vlastně ta „sypačka“ je?

Dost často se setkávám s náctiletými hochy, kteří jsou schopni mi vyjmenovat deset externích látek, co jim kolují v těle ale když se jich zeptám proč zrovna ta a ta látka a proč v takovém množství, zůstane většinou u zamrzlého idiotského úsměvu, v lepším případě se mi dostane co do obsahu úplně stejně nevýživné odpovědi: „Abych byl strašné hovado nařachané!“

 

 

 

 

Testosteron 

Tak abych to tady co nejlaičtěji osvětlil – pod pojmem anabolické steroidy se většinou rozumí testosteron nebo derivátu testosteronu. Tenhle hormon si lidské tělo dokáže vyprodukovat samo a největší produkční peak u chlapců nastává v období puberty. Prudký vzestup hladiny testosteronu v těle se projevuje vyšší agresivitou, sexuálním apetitem, sebevědomím, mutací hlasu, růstem knírku-podobného ochlupení a obličejem plným uhrů – známkou hormonální nerovnováha v těle. Další vedlejší účinek vyšší hladiny tst je i lepší schopnost budovat svalovou hmotu. Proto je nejvhodnější doba, kdy začít budovat svalstvo v období mezi 14. a 20. rokem života (tohle je pochopitelně individuální), kdy jste schopni budovat svaly all-natural na počkání.

Depositphotos_35255555_s-201951515

A teď si představte, že v tuhle dobu, kdy jste schopni budovat svaly po kilech, si ještě pomůžete umělým testosteronem. Na první pohled bomba! Není divu, že kluci v juniorských letech někdy disponují tak nehoráznými objemy, protože kombinace vlastního a umělého testosteronu jim umožnila přibírat svaly víceméně přes noc. Ale jak dlouho?

 

 

 

Lidské tělo jako inteligentní jednotka 

Lidské tělo přežívá desítkyDepositphotos_189092246_s-2019222 tisíc let jen díky schopnosti adaptovat se. Jinými slovy, tělo je taková šikovná potvůrka, která za vašimi zády dělá plno věcí, o kterých vy vůbec nemáte ponětí a to vše jen abychom jako lidstvo přežili. Když je nám zima, tělo stáhne póry, aby zabránilo chladu proniknout pod kůži, když je nám horko, tělo se začne potit, aby se ochladilo. A co si myslíte, milé děti, že tělo udělá, když do něj natlačíte umělý testosteron? Úplně laicky si řekne „Proč já bych se mělo namáhat a produkovat tady nějaké vlastní hormony, když mi každý druhý den přistanou Bůh ví odkud v těle?“ a přestane si vlastní testosteron produkovat.

Nutno mladé čtenáře poučit o dalším vývojovém faktu – že hladina testosteronu věkem klesá. Což je důvod, proč jsme se v šestnácti letech tahali za lulana i pětkrát denně – de facto pokaždé když jsme viděli obnažené vnady Angeliny Jolie a ve třiceti se může klidně stát, že si na onu kratochvíli za celý den ani nevzpomeneme. A nyní otázka za milión – jak dobře budete asi budovat v pětadvaceti či třiceti letech svaly, když jste v „nácti“ vyburcovali své hormony do nepříčetna umělou náhražkou? Moc dobře ne, ne-li vůbec.

 

 

Co se snažím tedy celým tímhle článkem sdělit?

Pokud je vám méně jak 24 let, mělo by pro vás být „anabolický steroid“ sprosté slovo. Tohle platí dvojnásob pro ty, kteří si dělají zálusk na soutěžní kariéru do budoucna. Vaše kariéra skončí dřív, než vůbec začne. Možná vyhrajete nějaký okresní srandamač ale cestu na velké soutěže a nehynoucí slávu si s největší pravděpodobností uzavřete. V pokročilém věku je užívání zakázaných látek na uvážení každého ale z principu od těchhle věcí ruce pryč pokud:

  • Nemáte soutěžní ambice
  • Nejste ochotni podstupovat pravidelnou lékařskou prohlídku
  • Nemáte přehled, co do sebe vlastně pícháte, jak látky fungují a jaký mají poločas rozpadu
  • Neznáte vedlejší účinky té či oné látky a nejste si vědomi toho, jak se na vás podepíší i z dlouhodobého hlediska
  • Neznáte rizika užívání AS (akné počínaje a neplodností nekonče)

 

Doufám, že si starší čtenáři z mého článku něco vezmou. Mladší generace – prosím – přečtěte si článek znovu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.