Jak začít hubnout

Jak začít hubnoutJak se zbavit nechtěných kil navíc? Existují stovky a tisíce návodů - od tukožroutské polévky, vajíčkové diety, nejezení večer, drastických půstů a detoxikačních náplastí až k zázračným pilulkám a náhražkám stravy. Všechny tato návody mají ale jedno společné. Prostě nefungují. Alespoň ne dlouhodobě.

Jaká je tedy ta správná cesta k trvale štíhlému a zdravému tělu? Žádné šílené diety k cíli nevedou. Možná krátkodobě něco zhubnete (většinou se jen odvodníte), ale jakmile začnete jíst zase “normálně”, kila navíc jsou rychle zpět většinou ještě s nějakým bonusem. Jediná správná cesta je trvale udržitelný způsob stravování, který Vám vyhovuje a respektuje Vaše chutě. 

Sportující žena

  • Kalorický příjem musí při hubnutí být nižší než kalorický výdej. Jíst byste měli alespoň z 80% zdravé potraviny. V jídle dbejte na vyvážený poměr všech makroživin - bílkovin, sacharidů a tuků. Skvělým pomocníkem pro výpočet makroživin ve stravě jsou třeba kaloricketabulky.cz
  • Důležitý je také dostatečný pitný režim. Nejvhodnější je obyčejná voda, kterou si můžeme ochutit mátou nebo citronem. 

  • Nesmíme zapomenout na blahodárné účinky spánku. Spěte denně minimálně 7 hodin, choďte usínat každý den přibližně ve stejnou dobu a režim dodržujte i o víkendech. 

  • Snažte se také eliminovat stres. Pokud jste trvale ve stresu, můžete se snažit sebevíc a stejně nejspíš nezhubnete.

  • Svou snahu je vhodné doplnit i přiměřeným pohybem. Nikdy jste se nehýbali? Tak začněte alespoň chodit na procházky. Každý pohyb se počítá.

Teď ve zkratce víme, co bysme pro hubnutí měli dělat. Jak ale začít?

Hlavně pomalu a postupně. Hubnutí není sprint, ale běh na dlouhou trať. Stejně jako jste nepřibrali přes noc, tak přes noc ani zázrakem nezhubnete. A kdy je nejlepší čas začít? Jediný den, kdy můžete opravdu něco změnit není ani včera, ani zítra, ale dnes. Začněte tedy dnes, nejlépe hned teď. 

Nemusíte hned nasadit vražedné tempo ve cvičení a překopat celý jídelníček. To ani není žádoucí. Většina lidí to stejně nevydrží déle, než pár týdnů. Cílem je postupně přidávat zdravé potraviny do jídelníčku a postupně ubírat ty nežádoucí. Tempo ať si zvolí každý sám, jak je mu příjemné. Dáváte si do kávy 3 lžičky cukru? Tak začněte ubírat - např. první týden si dejte jen 2 a další týden jen 1. Poobědovou siestu si nedovedete představit bez sladké tečky v podobě nějaké nezdravé kalorické bomby? Nejdřív ji vyměňte za ovoce a postupně ovoce přesuňte na dopoledne.

Úplně nejdůležitější věc na celém hubnutí je to všechno vydržet. Zdravé hubnutí je mezi 0,5 a 1 kg týdně. Změny tedy nebudou hned viditelné, zvlášť při větší nadváze. Většina lidí se pát týdnů snaží, hodně si odpírají, potom nevidí žádné výrazné výsledky a vzdají to. Vy na to ale teď už půjdete chytře - svoje stravovací návyky upravíte postupně a aby vyhovovaly hlavně Vám. Pokud hledáte inspiraci jak vydržet se cvičením, můžete si přečíst náš článek Jak začít cvičit a vydržet?

 

Když už se budete vážit, tak maximálně jednou týdně. Častěji by vás to jen stresovalo. Ještě lepším pomocníkem, než váha, je obyčejný krejčovský metr. Pokud totiž budete cvičit, nemusí se to na váze hned projevit, ale centimetry v pase začnou ubývat.

A tipy na závěr? Hlavně si žádné jídlo neodpírejte. Mozek většinou touží po tom, co mít nemůže. Zakázané ovoce přeci nejlépe chutná. Žijte tedy s vědomím, že si vaše jídelní hříchy můžete jednou za čas dovolit. Důležité je si to pak nevyčítat a vrátit se zase ke svým novým zdravějším stravovacím návykům.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.