Jak začít cvičit a vydržet?

Jak začít cvičit a vydržet?

Už delší dobu se odhodláváte k návštěvě fitness centra, k výběhu nebo třeba jenom ke cvičení na podložce u vás doma? A stále je tu problém, že se k tomu nemůžete dokopat, odkládáte do “na zítra, “na příští týden”, nebo třeba “až od nového měsíce”? Dnes si povíme pár rad, které Vám pomohou nejen se k tomu tzv. dokopat, ale i udržet se v režimu a cvičit pravidelně. O to nám konec konců na začátku toho celého jde.

 

Proč jste si vlastně klikli na tento článek?

V první řadě si pojďme stanovit, co Vás vede ke cvičení. Je to zlepšení kondice? Je za tím hubnutí? Nebo nějaká žena/muž, kterému se chceme víc líbit? Nebo prostě jenom chcete do svého života dostat více pohybu a nějaký řád?

Každý má motivaci jinou, ale často na ní zapomíná, nevytvoří si k ní silnou vazbu a snáze se pak uchyluje k nekonečnému odkládání. Proto teď přerušte čtení tohoto článku, jasně si řekněte, proč chcete začít cvičit a napište si to na papír. Až to budete mít, vrhneme se na další bod.

Chcete být nejsilnější na světě, uběhnout 20 kilometrů, nebo se jen díky tréninku odreagovat?

První krok, jasné stanovení motivace k tomu začít cvičit, máme. Nyní se přesuneme k dalšímu bodu. Jakých výsledků chcete dosáhnout? 

Stanovení cílů je důležité. Zvažte však, jak si postupné cíle rozvrhnout tak, aby Vás naopak neodradilo jejich rychlé nenaplnění. Uvědomte si, že je to běh na dlouhou trať a očekávat, že za týden budete mít perfektní postavu, nebo fyzickou kondici, určitě nebudete. Proto si dávejte cíle pro začátek menší a postupně svou metu posouvejte výš. Chcete zhubnout? Super, stanovte si cíle kilo po kilu a sledujte své zlepšení. Chcete začít běhat a jednou se postavit na start Maratonu? Paráda, zvedejte ale své cíle kilometr po kilometru. A tak dále.

Pro začátek stačí malé krůčky

Už jsme si řekli, proč chceme cvičit a jakých výsledků chceme dosáhnout. V minulosti jsme třeba nic nedělali, nebo se k tréninku vracíme po letech a najednou se máme zvednout, připravit si věci, převléct se a jít uběhnout X kilometrů, nebo dojet do fitka a tam hodinu cvičit. No a nám se samozřejmě nechce, protože nám najednou přijde, že toho musíme udělat strašně moc. A odložíme to. Nemáme totiž vytvoření návyk. 

Ptáte se tedy, jak si ten návyk nejlépe vytvořit, když jsme na úplném začátku? Stejně jako u cílů v předešlé části článku. Po malých krůčcích. Jak to v tomto případě vypadá? Dejme tomu, že chcete začít pravidelně chodit běhat. Pro začátek si tedy pokaždé, když chcete jít, převlékněte do běžeckého, obujte se a vyjděte před byt/dům. Tam se otočte a jděte zpět. Záležitost maximálně na 5 minut. To není tolik, že?

Tohle stačí udělat třeba dvakrát a napotřetí už Vám to nedá a vyběhnete. Stačí se proběhnout třeba kolem bloku, uběhnout kilometr. Na začátek to bohatě stačí. Takto to dále posouvejte a časem už Vám ani nepřijde, že se musíte k něčemu přemlouvat. Prostě půjdete a uděláte to. Tento proces je pro začátek velmi důležitý.

Podpořte cvičení správnou stravou, půjde vám to lépe 

Při cvičení nekašlete ani na správnou životosprávu. Byla by to škoda. Ne nadarmo se říká, že správná strava dělá 70% úspěchu. Nepodceňte tedy nejen, co snídáte, večeříte atd., ale i jaké doplňky stravy a proteiny užíváte. Vybírejte pečlivě a nechte si poradit. Na našem blogu jsme už psali například o suplementech pro začátečníky.

rozpažování činek

Malá rada na závěr

Vezměte papír, na který jste si na začátku napsali Vaší motivaci pro začátek cvičení. Napište si k tomu i všechny výhody, které Vám cvičení přinese a papír si dejte na nějaké viditelné místo. Budete si díky tomu častěji připomínat, proč to celé děláte a sníží se tak šance, že se toho vzdáte. A nebojte, za chvíli si cvičení zamilujete.

P.S. Pro efektivní a dlouhodobé cvičení je velmi důležitá regenerace. Proč a jak správně regenerovat se dozvíte v článku proč je důležitá regenerace a 7 tipů jak na to, kde se o tom dozvíte velmi mnoho. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.