6 tipů, jak snadněji odolat pokušení a nepřibrat na dovolené

Léto a prázdniny jsou v plném proudu a vás brzy čeká dovolená, grilování s přáteli, nějaká letní párty nebo jiná příležitost, při které hrozí uklouznutí ze stravovacích návyků. Hodiny strávené v posilovně a "vydřená" forma, kterou jste tak dlouho budovali by mohla přijít vniveč. Pokud vám vyhlídky na pobyt s bohatou nabídkou jídla již nyní způsobují noční můry, máme pro vás dobrou zprávu. Pomocí těchto pár tipů se můžete hrozící katastrofě v podobě talířů plných jídla, nezdravých potravin, plných misek zmrzliny a dalších nástrah jednoduše vyhnout.

Obáváte se, že za týden u moře či na nějakém tuzemském pobytu přiberete hned 3 kila? Nemusíte se bát, že i když si dopřejete nějaké potěšení v podobě zmrzliny, oblíbeného míchaného koktejlu nebo misky hranolek, tak se po ukončení pobytu vrátíte jako koule a všechna dosavadní práce v podobě odříkání a dřiny v posilovně přijde vniveč. Jak se říká "všeho s mírou", tak to platí na dovolené dvojnásob. Pokud připojíte i pohyb v podobě plavání či procházky, žádné nezvratné škody na vaší postavě nehrozí. 

1. Pitný režim

Ano, opět stále dokola a všude připomínaný pitný režim. Zkuste před každým jídlem vypít alespoň sklenici vody, ideálně neperlivé. Žaludek zaplníte vodou, zvýšíte tím pocit sytosti a snížíte si tak následně zkonzumovanou porci jídla. Také vám pomůže zahnat chutě. Připravit si můžete i ledový čaj, nebo do čisté vody přidat plátek citronu, okurky, lístky máty či jahody a maliny. Pokud si chcete dopřát nějaký drink, vyhněte se tvrdému alkoholu. Vybírejte spíše míchané nápoje jako mojito nebo vinný střik. 

strawberry-detox-water-with-jasmine-flower-summer--VGEM3LH (1) (1) (1)

2. Zelenina

Ano, ani během dovolené by neměla chybět na vašem talíři. Pokud si dopřejete dostatek zeleniny a k tomu přidáte kvalitní bílkoviny a tuky v podobě olivového oleje, oliv a přidáte hrst ořechů, snížíte tím riziko útoku na sladký bufet. Další možností je to, že si dáte nejprve talíř zeleniny nebo salát jako předkrm a až poté se vrhnete na hlavní chod.

vacation-lunch-box-and-items-PC2AAYF (1) (1) (1)

3. Pohyb

Pokud se nechcete zavírat během dovolené do posilovny, můžete využít přirozenějšího pohybu a to chůze. Navíc procházku či túru můžete spojit s prohlídkou okolí, památek nebo nákupy v místních krámcích. Také si stačí každý den trochu zaplavat, ať už uděláte pár temp v moři či v bazénu. Pokud vám není běh cizí, určitě se vyplatí si ráno zajít zaběhat kolem pláže. Navíc se vám může naskytnout pohled na východ slunce. A pokud nejste zdatní běžci, postačí i před snídaní svižná chůze. 

couple-outdoors-at-beach-walking-8DEQ2UC (1)

4. Vařte si i na dovolené

Pokud máte možnost, připravujte si jídla sami. Budete tak mít jistotu, že v zaběhlém režimu budete moci pokračovat i nadále. Navíc jste na to zvyklí z domova a v přípravě jste již zběhlí. Také budete mít pod kontrolou množství a suroviny, které na přípravu jídla použijete. 

lunch-box-chicken-bulgur-microgreens-tomato-and-fr-6MYCRN9

 

5. Mlsejte, ale zdravě

Pokud vás začne takzvaně "honit mlsná" a nepomůže se napít a ani sníst hrst ořechů, zkuste chutě zahnat pomocí ovoce. Ideálně sáhněte po ovoci jako jsou jahody, maliny, borůvky či meloun.

woman-on-the-beach-eating-watermelon-outdoors-UQF5TRT (1) (1) (1)

6. Vezměte si s sebou malé zásoby

Přibalte do batohu či kufru sáček oblíbených ořechů, proteinovou tyčinku nebo klidně i malé balení proteinu. Můžete to považovat za sladkou tečku a navíc vás zasytí.

Rozhodně si ale dovolenou nezapomeňte pořádně užít. Ať už se vám podaří jet ve svém zaběhlém režimu nebo se párkrát neudržíte a dáte si kopec zmrzliny či kousek dortu. Po příjezdu domů se zase vrhnete na to, co jste si zaběhli před odjezdem na dovolenou.  

Přejeme vám krásné léto a vydařenou dovolenou, ať už ji strávíte u nás nebo v zahraničí! ☀⛱

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.