Jak cvičení ovlivňuje naší psychiku?

JAK CVIČENÍ OVLIVŇUJE NAŠÍ PSYCHIKU?Fyzické výhody cvičení jako je úbytek váhy nebo nárůst svalové hmoty známe všichni. Věděli jste ale, že cvičení má pozitivní účinky i na naši psychiku? 

Možná se Vám již v minulosti stalo, že jste si šli zaběhat a dostali jste skvělý nápad. Při cvičení totiž v mozku dochází k různým chemickým procesům, které mají vliv na Vaši náladu i procesy myšlení, vnímání, vůli, pozornosti i emoce. Ptáte se, co přesně nám pohyb přináší?

Kvalitní spánek
Pokud se během dne budete věnovat fyzické aktivitě, vaše celková vydaná energie bude logicky vyšší. Na konci dne se tak budete cítit více unavení a připraveni k odpočinku. Cvičení může zlepšit jak kvalitu vašeho spánku, tak i jeho délku. Navíc napočítaných oveček bude značně méně, usnete totiž rychleji. Na tom, v kterou denní dobu cvičíte, nezáleží. Obecně je ale známo, že pokud cvičíte večer, neměli byste to přehánět. Doporučuje se například jóga nebo samotné protahování.

Zlepšenou odolnost vůči stresu a snižování úzkosti
Zvýšení srdeční frekvence může pomocí produkce neurohormonů, jako je norepinefrin, dokonce odvrátit poškození mozku vyvolané stresem. To má pozitivní vliv na naši náladu, rozpoznávání a myšlení. Pokud cvičíte pravidelně, pohyb může snížit hodnotu stresu a následné úzkosti, či deprese.

 

Vyšší mentální výkon
Od tvorby inteligence k posilování paměti. Kardiovaskulární cvičení vytváří nové mozkové buňky, proces zvaný neurogeneze, a má tak pozitivní efekt na celkový výkon mozku. Také pomáhá předcházet poklesu kognitivních funkcí a ztrátě paměti. Ze studií také vyplývá, že fyzická aktivita zvyšuje kreativitu a mentální energii. Pokud tedy nutně potřebujete přísun inspirace, volte pohyb!

Lepší sexuální život
Určitě Vás nepřekvapí, když řekneme, že cvičení Vám pomáhá být spokojenější s vlastním vzhledem. To dle studií zvyšuje touhu a vzrušení. Až tři hodiny fyzické aktivity týdně vedlo u mužů k častějšímu a lepšímu sexu. U žen zase pomáhalo aerobní cvičení.

Snížení rizika nemocí
Fyzická aktivita snižuje riziko srdečních a plicních onemocnění, vysokého krevního tlaku, diabetes, obezity, rakoviny, demence, Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby. Také pomáhá při zotavování se po mrtvici a jiných onemocněních. Obecně cvičení posiluje svaly srdce a snižuje krevní tlak.

Společenský život
Ano, i společenský život je jedním z benefitů cvičení. Ať už se rozhodnete chodit na pravidelné lekce nebo navštěvovat posilovnu individuálně, poznáte nové lidi. Komunikace s lidmi odbourává pocit osamění a dělá nás tak štastnějšími. Společenskou potřebu, ať již v jakékoliv míře, mají lidé od narození. Ne nadarmo se nachází v základní Maslowe pyramidě potřeb!

 

Rada na závěr:
Nezapomínejte také na zdravý jídelníček a pitný režim. I návyky ve stravě totiž mohou ovlivnit výše zmíněné benefity!

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.