L-KARNITIN: POMOCNÍK K HUBNUTÍ NEBO KOMPLEXNÍ SPORTOVNÍ SUPLEMENT?

Autor článku: Kamil Tkadlec

Většina lidí si spojuje L-Karnitin se snahou o redukci váhy, kdy nám má tato látka dopomoci ke shození přebytečných kil. Nicméně moderní věda a populární marketingová tvrzení výrobců L-Karnitinu si zpravidla rozporují. Proto se na téma vlivu L-Karnitinu na hubnutí zaměříme blíže. V článku se také dozvíte, jak vám může tento suplement pomoci zlepšit sportovní výkonnost nebo mozkovou činnost. Začněme ale pěkně popořádku, nejprve si řekneme pár základních informací o L-Karnitinu a jak funguje v těle.

 175524349_796954677905685_4957205781730249420_n(1)

1) Co je L-Karnitin?

L-Karnitin patří mezi aminokyseliny a hraje zásadní roli v produkci energie. Umožňuje totiž přemístění mastných kyselin do mitochondrií buněk, kde dochází k přeměně těchto tuků na využitelné palivo pro fyzickou aktivitu. Lidský organismus si umí sám vytvořit L-Karnitin z aminokyselin lysinu a methioninu, jedná se tedy o látku tělu vlastní. K tomu, aby naše tělo bylo schopné produkovat adekvátní množství L-karnitinu, potřebujeme přijímat dostatek vitaminu C. Malé množství L-karnitinu můžeme také získat ze stravy, konkrétně z živočišných produktů jako je hovězí maso, jehněčí maso, drůbeží maso, ryby nebo mléko. Vegani a lidé s určitými genetickými vadami mají sníženou schopnost produkovat potřebné množství L-karnitinu pomocí vlastního těla. Pro tyto osoby se stává L-karnitin podmíněně esenciální živinou, tedy látkou, kterou potřebují přijmout ve formě doplňku stravy.

 

2) Pomůže mi L-Karnitin skutečně zhubnout?

Pokud budeme vycházet z teorie, užívání L-Karnitinu jako doplňku stravy pro hubnutí dává smysl. Už víme, že L-Karnitin napomáhá k transportu mastných kyselin do buněk, kde dochází k jejich spálení a následné tvorbě energie. Logicky nás tedy napadne, že díky L-karnitinu má lidský organismus vyšší schopnost spalovat tuky a tím pádem dochází k úbytku tělesné hmotnosti. Nicméně vědecké výzkumy v této oblasti nejsou jednotné.

 

Jako první příklad uveďme vědeckou studii, která byla zveřejněna v roce 2000 v Mezinárodním vědeckém časopise o sportovní výživě a cvičebním metabolismu. Předmětem experimentu bylo vypozorovat, zdali má L-Karnitin vliv na tělesnou kompozici a tělesnou hmotnost u mírně obézních žen, které v průběhu osmi týdnů absolvovaly čtyřikrát týdně cvičení s nižší intenzitou. Vědci došli k závěru, že každodenní suplementace L-Karnitinu v množství dvou gramů neměla vliv na tělesnou hmotnost ani tělesnou kompozici.

 

Jiné výsledky ovšem přinesla studie profesorů z Univerzity lékařských věd v Teheránu v Iránu. Tito vědci zaznamenali pokles váhy v průměru o 1,33 kg za pomoci suplementace L-Karnitin. Musíme ale podotknout, že se ve většině případů jednalo o starší osoby důchodového věku nebo lidi trpící obezitou. K potvrzení nebo vyvrácení tvrzení o podpůrných účincích L-Karnitinu na hubnutí tedy potřebujeme více výzkumů. Výše uvedené studie poté napovídají, že zatímco L-karnitin pozitivně ovlivňuje pokles váhy u starších a obézních lidí, tak sportující a mladší jedinci nemohou očekávat od tohoto suplementu výraznou změnu tělesné kompozice.

 

3) Vliv L-Karnitinu na funkci mozku

Přesuňme se teď k oblasti, kde má vědecká obec podstatně jednotnější názor na danou problematiku. Více odborných výzkumů totiž naznačuje, že L-Karnitin, konkrétně jeho acetylová forma, Acetyl-L-Karnitin, má pozitivní vliv na funkce lidského mozku. Hladina Acetyl-L-Karnitinu v lidském organismu navíc úzce souvisí s výskytem depresí. Všeobecně pak můžeme říci, že čím máme vyšší hladiny Acetyl-L-Karnitinu v těle, tím méně nám hrozí riziko úzkostných a depresivních stavů a naopak.

 

Acetyl-L-Karnitin může také zpomalit projevy stárnutí. V japonské studii prováděné na myších bylo zjištěno, že Acetyl-L-Karnitin se jeví jako prevence před projevy zhoršené mentality spojené se stářím a zároveň může zvyšovat schopnost učení se novým věcem. Tato forma L-karnitinu má tedy potenciál jak pro lidi pokročilejšího věku, tak například i pro studenty, kteří chtějí zdárně zvládnout psychicky vysilující zkouškové období.

 

Jestliže jste se už někdy starali nebo právě staráte o vašeho rodinného příslušníka, který trpěl či trpí Alzheimerovou chorobou, určitě potvrdíte, že se nejedná o procházku růžovým sadem. Dobrou zprávou ovšem je, že Acetyl-L-Karnitin rovněž pomáhá odvrátit pokles funkcí mozku při Alzheimeru i dalších mozkových onemocněních. Kromě Acetyl-L-Karnitinu lze také eliminovat symptomy Alzheimerovy či Parkinsonovy nemoci pomocí CBD oleje.

4) Vliv L-Karnitinu na sportovní výkonnost

Suplementace L-Karnitin může zvýšit výkonnost jak při samotném cvičení, tak urychlit regeneraci po náročném tréninku. Znovu zopakujeme, že L-Karnitin hraje zásadní roli při vytváření energie pomocí spalování tuků. Pokud tedy máme v organismu dostatečné hladiny L-Karnitinu, můžeme lépe hospodařit s využitelným palivem, což má pozitivní dopad na výkonnost anaerobního i aerobního charakteru.

 

Tuto teorii potvrzuje experiment profesorů z Univerzity v Nottinghamu. Angličtí vědci rozdělili sportovce do dvou skupin, přičemž první skupina atletů užívala po dobu 24 týdnů kombinaci dvou gramů L-karnitinu 80 gramů sacharidů s vysokým glykemickým indexem, zatímco druhá skupina konzumovala pouze sacharidy. U cyklistických testů s nízkou intenzitou vědci vypozorovali, že sportovci využívající suplementaci L-Karnitinem spálili o 55 % méně svalového glykogenu, který byl nahrazen právě palivem v podobě tuků. A jak dopadly vysoce intenzivní cyklistické testy? Zde bylo zjištěno, že L-Karnitin snižuje hladiny kyseliny mléčné ve svalech a zároveň napomáhá k vyšším hladinám kreatinfosfátu, jednoho z primárních stavebních bloků ATP. L-Karnitin tak může díky výše popsaným jevům oddálit únavu v průběhu tréninku, zápasu či závodu.

 

Svalové namožení a bolestivost trápí nejednoho sportovce. Suplementace L-Karnitinem se řadí mezi jeden ze způsobů, jak ulevit od těchto problémů a urychlit tak regeneraci, abychom mohli pravidelně podávat optimální výkony. Bylo totiž vědecky prokázáno, že L-Karnitin značně snižuje bolestivost svalstva, citlivost i hladiny kreatinkinázy, ukazatele svalového poškození.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.